Jump to content

Tenis Oynarken Nelere Dikkat Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Dünyadaki en popüler sporlardan biri olan tenis fiziksel olarak zinde kalmayı da sağlar. Bu spor; hız, güç, dayanıklılık, kuvvet, denge gibi çeşitli fiziksel niteliklere ihtiyaç duyar. Hem yarışmalarda yer alan hem de sadece spor aktvitesi olarak ilgilenen tüm oyuncular, yaralanma risklerini en aza indirmek ve oyunun gereklilikleri ile baş edebilmek için bir eğitim programına katılmalıdırlar. Tenis oynamaktan doğan yaralanma riskleri diğer sporlara oranla nispeten düşük olsa da, yaygın olan tenis yaralanmaları ayak bileği, diz ve bilek bölgesinde gerçekleşir.

 

 

Teniste iki taraftan biri servis atarak oyunu başlatır. Kazanılan her sayıda puan sistemi 15, 30, 40 ve oyun puanı şeklinde oluşur. Sayı kazanılması, topun rakibin sahasında kalması, rakibin topu hatalı göndermesi, rakibin üst üste iki kere hatalı servis kullanması gibi durumlarda oluşur. Oyunda taraflardan biri 40 puana ulaşıp bir sayı daha kazanabilirse o set içinde "1" oyunu kazanmış olur. Toplamda 6 oyun kazanan oyuncu, bir set kazanmış olur. Setlerin çoğunu kazanan taraf, maçı kazanandır.

 

 

Tenis oynarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 

 

Doğru servis kullanımı ve topa vuruş anı özellikle dirsek ve bilek yaralanmalarını önlemede önemlidir. Raketi yanlış bir savurma hareketi ile oyuncu tüm vücudunu kullanmak yerine topa vurmak için sadece kolunu kullanacaktır. Bu da beraberinde kol sakatlanmalarını getirecektir.

Isınma ve soğuma hareketleri kas ve eklem yaralanmalarını azaltmada çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle ısınma hareketlerinin sadece yaralanmaları önlemede değil performansa da olumlu etkileri vardır.

Aşırı efor, tenisteki yaralanma sebeplerinin en bilinenlerinden biridir. Örneğin; sporcunun vücudu egzersiz ve maçlar arasında dinlenmeye ve toparlanmaya ihtiyaç duyar. Eğer vücudun dinlenmesi ve toparlanması için yeterli zaman verilmezse oyunun vücut için tüm olumlu yönlerinden faydalanılamaz. Ayrıca bu durum zamanla oluşacak sporcu rahatsızlıklarına (tenisçi dirseği gibi) sebebiyet verebilir.

Önceden olan bir yaralanma özellikle tam olarak düzelecek yeterli zaman geçmemişse gelecekte benzer yaralanmalara sebebiyet verebilir.

Oyundan önce, oyun sırasında ve oyundan sonra yeterli suyu vücuda geri kazandırmak önemlidir.

Güneşli havalarda tenis oynarken tişört ve şapka giyilmesi, güneşe maruz kalan bölgelere en az 30 faktörlü bir güneş kremi sürülmesi gerekli önlemlerdendir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Aman Dikkat Edin...

   , Yer: Fıkralar

  • Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat!...

   Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat! "1 - Açıklanamayan kilo kaybı. Birçok insan diet yapmadan kilo verdiği için mutlu olur ancak açıklanamayan kilo kaybı (yaklaşık 5 kilo) veya ani iştah kaybı kanserin en yaygın belirtilerinin başında geliyor. Bu belirti özellikle pankreas, mide, gırtlak veya akciğer kanserinde görülüyor. 2 - İnatçı düşük ateş. Bu özellikle lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma kanserlerinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Düşük ateş 37.6 ile

   , Yer: Kanser

×
×
 • Yeni Oluştur...