Jump to content

Jazz Gitar Nasıl Çalınır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Bir elektro gitar türü olan jazz gitarlar, en kaliteli ve yumuşak sesi verebilen enstrümanlardandır. Göbekli, yarı dolu veya boş bir gövde yapısına sahiptir. Yapı olarak çok farklılık göstermese de çalma stili olarak değişik metodlar gerektirir. Genellikle pena kullanılan elektro gitarların aksine, jazz gitarda hem pena hem de parmaklar kullanılabilir. Solo kullanımda performansı yüksektir ve jazz türünün yanında farklı stillerde de jazz gitarların kullanılması mümkündür.

 

 

Jazz türü pes ve tiz seslerin ani ve yoğun olarak kullanıldığı, kullanılan ses skalasının çok geniş olduğu bir türdür. Metronom hızlı ise notaların yoğunluğu da fazla olacağından, sesleri net olarak verebilmek için eko ve delay modları mümkün olduğunca azaltılır. Böylelikle enstrüman seslerinin birbirine girişim yapması engellenebilir. Tiz sesler daha parlak ve pes sesler daha yumuşak çıkışlı tercih edilir. Bu sebeple jazz gitarlar sesleri çok çabuk yakalar ve çok net verirler. Hassasiyetleri oldukça yüksektir. Gitarda zayıf basılan notaları dahi yakalayıp net şekilde verebilirler.

 

 

Jazz gitarı en iyi şekilde çalabilmek için öncelikli olarak jazz stilinin kromatikleri ve temel akorları bilinmelidir çünkü jazz stilinin ritimleri ve akorları alışılmışın dışındadır. Bu yüzden icra etmek daha fazla çaba gerektirir. Jazz hakkında teorik eğitim alınması bu yüzden çok önemlidir ve gereklidir.

 

 

Pratik eğitime geçildiğinde ise öncelikli olarak gitarda notaların oldukça net basılması için parmak çalışmaları yapılmalı ve gitarın sapına aşina olunmalıdır. Nota geçişlerinde hatasız ve çok çabuk olunması için uzun süreler çalışmak gerekebilir. Jazz gitar türü bu yüzden diğer gitar türlerinden daha fazla enstrüman hakimiyeti gerektirir.

 

 

Ek ekipman olarak çeşitli prosesörler ve pedallar kullanılabilir. Bu jazz gitar ekipmanları genelde sesleri daha net ve yumuşak yapmak için kullanılırlar. Jazz gitar yapı olarak türüne sadık bir enstrüman olduğundan ekipman kullanmadan da çalınması mümkündür.

 

 

Enstrüman çalmada sürekli pratik yapmak kişinin kendini geliştirmesindeki tek ve en kolay yoldur. Tür ne kadar farklı olursa olsun yeterince pratik yapmak, enstrümanın üstesinden gelme korkusunu yenmede her zaman yardımcı olacaktır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...