Jump to content

Kırmızı Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Hareketi, enerjiyi, dinç olmayı simgeleyen kırmızı, azmi ve kararlılığı çağrıştıran bir renk olduğu için güç kavramını da temsil eder. Sıcak renkler arasında yer alan kırmızı dikkat çekmek isteyenler için iyi bir tercihtir. Bu nedenle gençler için olan ürünlerde sıkça kullanımını görmek mümkündür.

 

 

İnsanda şevk ve heyecan duygularını uyandıran kırmızının bu duyguların tetiklenmesi gereken mekanlarda, barlarda, eğlence merkezlerinde kullanılması daha çok tercih edilir.

 

 

Kırmızı renginin uyarıcı özelliğinden dolayı trafik lambalarında ve trafik uyarı levhaları gibi uyarı işaretlerinde sıkça kullanılır. Dikkat çekici özelliğinden dolayı kırmızı renge uzun süre maruz kalmak kişiyi rahatsız edebilir, kızgınlık ve saldırgan bir tutum gibi tedirgin edici çeşitli ruh hallerine sokabilir. Bu yüzden evlerde, yaşam alanlarında kırmızı renginin yoğun olarak kullanılması önerilmez.

 

 

İştah açıcı ve uyarıcı bir yönü de bulunan bu rengin, yemek odalarında veya restoranlarda kararında kullanımı doğru bir tercihtir. Özellikle fast-food tipi restoranlarda logo veya dekorasyon olarak kırmızı rengini sıkça tercih ettikleri görülebilir.

 

 

Kırmızı renk libidoyu artırıcı bir özelliğe de sahiptir. Aşkın ve tutkunun rengi olan kırmızı yatak odalarında veya gece giysilerinde kullanılabilir.

 

 

Tansiyonu ve vücuttaki kan akışını hızlandırdığı için insana hareketlilik kazandırır, mutluluk sağlar, enerji verir. Bu yüzden orantılı bir kırmızı renk kullanımı ile evlerde, mekanlarda canlılık sağlanabilir. İştah açıcı özelliği ile mutfaklarda da tercih edilebilen bir renktir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...