Jump to content

Çağdaş Türk Lehçeleri Nelerdir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Dünyanın en eski dillerinden birisi olan Türkçe, geniş bir coğrafyaya yayılmasının doğal bir sonucu olarak çeşitli diyalektlere ayrılmıştır. Türkiye Türkçesi ile birlikte bugünkü varlığını devam ettiren Çağdaş Türk Lehçeleri, Türk toplumlarının kimliğinin devam etmesinde oldukça önemli bir unsurdur. Çağdaş Türk Lehçelerinden bazıları şunlardır;

 

 

Azerbaycan Türkçesi

 

 

Türkiye Türkçesi gibi Oğuzca'nın bir grubu olan Azerbaycan Türkçesi, İran'ın güneyi dahil olmak üzere çeşitli lehçeler olarak varlığını devam ettirir. İran Azeri Tebrizcesi, Bayat ve Kaçar gibi ağızlara da ayrılan bu lehçe, 1991'de Sovyetler Birliği'nden ayrılan Azerbaycan Cumhuriyeti'nin resmi dili olarak kabul edilmiştir. Günümüzde Rusça'nın da etkisiyle içerisinde birçok yabancı kelime bulunduran Azeri Türkçesi, en fazla konuşulan Türk lehçelerinden birisidir. 15-20 milyon arasında kişinin konuştuğu bu lehçe, Irak Türkmenleri tarafından da konuşulur.

 

 

Türkmen Türkçesi

 

 

Oğuz grubu özelliklerini en fazla koruyan lehçelerden birisi olan Türkmen Türkçesi, Horasan Türkçesi gibi Oğuzca'nın Doğu grubunda yer alır. 1991'de bağımsız olduktan sonra resmi dil olarak konuşulan Türkmence, içerisinde Moğolca unsurlar da bulundurur. Gagavuzca ve Azerice ile benzerlik taşıyan Türkmen Türkçesi, yaklaşık 6 milyon kişi tarafından konuşulur. Asli uzun ünlülerin korunduğu bir dil olan Türkmen Türkçesi'nde genel olarak görülen b- > v- değişimi görülmemiş /b/ korunmuştur. Ahmed Yesevi gibi önemli şairlerin kullandığı dil olan Türkmen Türkçesi, arkaik özellikler de gösterir.

 

 

Tatar Türkçesi

 

 

Türk dillerinin Kıpçak grubu içerisinde yer alan bu lehçe, Kırım ve Kazan Tatarcası olarak ayrılır. Rusça ile birlikte Tataristan'da resmi dil olarak kabul edilen Kazan Tatarcası, 7-8 milyon kişi konuşur. Tarihi boyunca Rusya etkisiyle birçok kez alfabe değişikliğine giden Tatarca, günümüzde Kiril alfabesini kullanır.

 

 

Özbek Türkçesi

 

 

Çağatay Türkçesi'nin devamı olarak gelişim gösteren ve Karluk grubuna ait olan Özbek Türkçesi, Oğuzca ve Kıpçakça özellikleri de içerisinde bulundurur. Özbekistan'ın resmi dili olan bu lehçe, Semerkant, Taşkent, Termez gibi şehirlerde farklı şivelerde konuşulur. Ayrıca Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan ve Afganistan'da da bu dil konuşurları bulunur. Günümüzde Kiril alfabesini de kullanan Özbekler resmi alfabe olarak Latin alfabesini kabul etmişlerdir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...