Jump to content

Yaşayan Kaya


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

yasayan-kaya-nasil-bir-baliktir_646x340.jpg

 

Malawi ciklet balığı sınıfında yer alan ve Malawi Gölü'nde geniş bir alana yayılmış halde bulunan yaşayan kaya balıkları, kayalar arasında kaybolabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle isimleri yaşayan kaya olarak adlandırılır. Bu özelliklere sahip olduğundan akvaryum içerisinde de kayalıklar ile döşenmiş bir zemin tercih eder. Yaşadıkları ortamlarda kahverengi tonlarının bol olması nedeniyle akvaryum içerisindeki dekorun buna uygun olmasını beklerler. Genellikle akvaryumlarda yaşayan bu balıkların boyları 20 cm'ye kadar çıkar. Erkek yaşayan kaya balıkları, dişilere göre daha büyüktür.

 

 

Normal akvaryum balıklarına kıyasla daha büyük balıklar oldukları için büyük akvaryumların seçilmesi, sağlıklı gelişmeleri açısından önemlidir. Davranış bakımından aşırı agresif bir yapıda olan bu balıklar, karma akvaryumlarda beslenirken dikkat edilmelidir. Yüzdükleri seviyede başka tür ciklet balığı türünün olmamasına dikkat edilmelidir. Etçil bir tür olan bu balıkların, üreme dönemlerinde canlı yemler ile beslenmesi üreme sayısının artması açısından en iyi metotdur. Agresifliğini önlemek için en iyi yöntem suyun sıcaklığının fazla değiştirilmemesidir. Suda meydana gelen bu tip sıcaklık değişiklikleri yaşayan kaya balıkları için bir tehdit olarak algılanacağından 3-4 derecelik değişimlerde dahi aşırı derecede agresif bir hal alabilirler. Bu davranışları nedeniyle yaşayan kaya balıklarının yaşadıkları tankların su sıcaklıkları 25 ve 26 dereceye sabitlenmelidir. Bu, aynı türdeki balıkların da yaşamak için en ideal sıcaklık ortamıdır. Saldırgan bir yapıda olan bu balıklar bazı durumlarda kendi türleri ile dahi yaşayamazlar. En uygun yaşama ortamları, tek erkek ve en az üç dişi yaşayan kaya balığının bir arada bulunmasıdır.

 

 

Yaşayan kaya balıkları üreme zamanlarında kayalık alanları kullanırlar. Beslenecekleri zamanlarda ise kendilerini kuma gömerler ya da kayaların aralarına gizleyerek ölü taklidi yaparlar. Böylece küçük balıkları avlarlar. Büyük boyutlu ve yırtıcı hayvanlar oldukları için kendilerinden daha küçük ve sakin balıklarla bir akvaryumda bulundurulmamalıdır. Ölü taklidi yaptıkları için bölge halkı tarafından 'uyuyan' anlamına gelen 'kalinde' ismiyle de adlandırılırlar. Doğada genellikle yalnız yaşayan bu balıklar, normalde agresif iken üreme dönemlerine girdiklerinde agresiflikleri çok daha fazla olur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...