Jump to content

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Kalp ve kan damarlarıyla dolaşım sistemini ifade eden kardiyovasküler sistem kelimesinden doğan kardiyo kelimesi kardiyovasküler sistemi çalıştıran egzersizler için kullanılan bir kelimedir. Güçlü bir kalp ve dayanıklılık için oldukça önemli olan kardiyo genellikle kalori harcamak ve yağ yakmak için yapılır. Kalp ritimlerinin yükseldiği koşma, yürüme, yüzme, bisiklet sürme ve zıplama gibi aktiviteler kardiyo egzersizleri kategorisinde incelenebilir.

 

 

Kardiyoda amaç dolaşım sistemini hızlandırarak vücudun daha fazla kalori yakmasını sağlamaktır. Yağ yakımını hedefleyen bir kardiyo çalışmasında ise düşük tempo ve yüksek tempo olmak üzere iki ana grup bulunur. Yüksek tempolu kardiyo egzersilerinde kalp ritmi maximum kalp atışının yüzde 85'ini kapsar ve bu kısa aralıklarla çok tekrarlı egzersizler ile sağlanır. Düşük tempolu kardiyoda ise kalp atışının yüzde 65'i tempoyu belirler ve antreman 45-60 dakika arasında sürer.

 

 

Kardiyo evde veya spor salonunda yapılmasına göre farklı şekillerde olur. Kardiyonun pek çok çeşiti bulunur ancak her kardiyo egzersizinden önce sakatlık riskini en aza indirmek için kasların alıştırılması gerekir. Bunun için egzersize başlamadan önce kaslar hafif ağrılıklarla ısındırılır. Bu işlem kas çekmelerini ve krampları en aza indirmek için gerekli bir işlemdir. Aynı şekilde egzersizlerden sonra yapılacak soğuma hareketleri de kas ağrılarının hafiflemesi için önemlidir.

 

 

Kardiyo egzersizlerinde acele etmemek gerekir. Egzersiz sırasında kaslara ve eklemlere fazla yük bindirerek ciddi problemlere yol açılabilir. Bu nedenle hareketleri yavaş yavaş yapmak daha faydalı olur. Bir süre sonra ise tekrar sayısı ve süresi arttırılabilir. Her türlü ortamda yapılabilecek kardiyo egzersizlerinden bazıları şöyledir:

 

 

Koşu

 

 

Koşu en iyi kardiyo egzersizidir. İster dışarda ister koşu bandında yapılacak olan koşu kardiyovasküler sistemin en etkili şekilde harekete geçmesini sağlar ve dayanıklılığın artmasını sağlarken aynı zamanda kalori yakımına da destek olur. Eğer koşu bandında koşuluyorsa bacakların tam olarak gergin konuma gelmesine izin verilmemelidir. Bacaklar dizlerden hafif kırık şekilde olmalıdır.

 

 

Bisiklet

 

 

Bisiklet yağ yakmak isteyenler için iyi bir kardiyo egzersizidir. 5 dakikalık ısınma hareketlerinden sonra yapılacak olan bisiklet egzersizi yağ yakımını destekler.

 

 

İp Atlama

 

 

İp atlama evde yapılabilecek en kolay egzersizlerin başında yer alır. Aynı zamanda bütün vücut kaslarını hareket ettirdiği için en etkili kardiyo hareketi olarak bilinir. 10-15 dakikalık ip atlama egzersizi ile hızlıca yağ yakımı mümkündür.

 

 

Kardiyonun fazla yapılması fazla yağ yakımı anlamına gelmez. Bu nedenle vücut tipine göre antreman programını uygulanması gerekir. Bunun için öncelikler belirlenmelidir. Vücut ağırlığına göre kardiyo 60-70 dakika ya da 5-10 dakika arasında değişebilir. Kardiyo programı hazırlanırken bir uzman ile görüşmek alınacak verimin yükselmesini sağlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Limon Soda Tuz Karışımı Churchill Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?..

   Limon Soda Tuz Karışımı Churchill Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Churchill (Çörçil) Nedir? Limon, soda, tuz karışımı ile yapılan içeceğe Churchill (çörçil) adı verilmektedir. Son senelerde adı çok duyulan limon, soda, tuz karışımı churchill nasıl yapılır? Churchill'in faydaları nelerdir? Çok içildiğinde Churchill'in zararları nelerdir? Halk arasında maden suyunun diğer ismi de sodadır. Çoğu zaman yemeklerin ardından şişkinliği gidermek için soda içilmektedir. Maden suyunun ş

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Keçiboynuzu Kahvesi Nasıl Pişer Faydaları Nelerdir?..

   Keçiboynuzu Kahvesi Nasıl Pişer Faydaları Nelerdir? Keçiboynuzu Kahvesi Keçiboynuzu kahvesi nasıl elde edilir, keçiboynuzu kahvesi nasıl pişer anlatmaya çalışacağımız makalemizde keçiboynuzu kahvesi faydaları  ve verdiği şifalara değinmek istiyoruz. Faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan keçiboynuzu kahvesinin de faydaları da onun kadar çoktur.  Keçiboynuzu kahvesi keçiboynuzunun kurutularak öğütülmesi sonucu çikolata yapımında da kullanılan keçiboynuzu çekirdeği ve gamı k

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Koenzim Q10 Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   [h=1]Koenzim Q10 Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?[/h] Sayfayı Yazdır 1957 yılında, Dr. Frederick Crane tarafından sığır kalbinin mitokondrisinden izole edilen Koenzim Q10, vücudumuzda doğal olarak oluşan, yağda çözünebilen, organik bir madde olarak adlandırabileceğimiz ve vitamin özellikleri gösteren, hücreler arasında elektron taşıma özelliğine sahip bir maddedir. Ubiquinone olarak da adlandırılan

   , Yer: Sağlık

  • Defne Meyvesi-Tohumu Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

   Mart ayında çiçeklenir ve tohumları ekim ayında tam olgunluğa ulaşır. Tohumları elips biçiminde ve koyu-parlak siyahtır. Tohum büyüklüğü yaklaşık nohut iriliğindedir. Meyveleri önce yeşil sonra siyah bir renk alır, takriben 1cm çapında zeytin çekirdeği gibi yüzeyi parlak, içinde etli bir tane çekirdeği vardır. Tohum danelerinin dış kısmı ince etli olmasına rağmen oldukça yağlıdır. Tohum çekirdeği iki parçadan oluşur.   -Meyvesi güzel bir baharattır. Tohumları siyah-parlak renkte, bahara

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

×
×
 • Yeni Oluştur...