Jump to content

Senegal Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Afrika kıtasının batısında bulunan Senegal, 1960 yılında Fransa'dan ayrılarak kurulmuş bir ülkedir. Başkenti Dakar'dır. Dakar Afrika kıtasının en batısında bulunan Cap Vert yarımadası üzerine kurulmuştur. Senegal, yarı başkanlık sistemi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Toplam nüfusu 14 milyon civarındadır. Hakim dil Fransızcadır.

 

 

Senegal, Fransa sömürgesi altında uzun yıllar geçirmiştir. Orta çağdan bu yana köle ticaretine konu olan insanların toplandığı yer olmuştur. Bir dönem İngiltere sömürüsü de yaşamıştır. Sömürü dönemlerinde kolonilerin başkenti yapılan şehirler büyük çoğunlukla Senegal'in şehirlerinden seçilmiştir. Senegal'in tarihi sömürü dönemlerinden çok önceye dayansa da bu zamanlara ait kalıntı ve bilgi yok denecek kadar azdır.

 

 

Senegal, coğrafi açıdan son derece düzlük bir ülkedir. Oldukça sıcak bir iklime sahiptir. Ülkenin orta kısmı çöllerle kaplıdır. Güney kısmında ise tropikal ormanlar bulunmaktadır. Senegal Irmağı, geçtiği alanların iklimini nemlendirmektedir. Irmak boyunca sakız ve mimoza ağaçlarına rastlanmaktadır. Yüksek tuz oranı nedeniyle sadece bakteri yaşamı bulunan ve pembe rengiyle bilinen göl de Senegal'de yer almaktadır.

 

 

Senegal, ekonomik açıdan az gelişmiş bir ülkedir. Ekonomi gelişmeye yatkın olmasına karşın siyasi karışıklıklar halkın ekonominin gücünden faydalanmasını önlemektedir. Senegal, petrolün var olduğu bir ülkedir. Ancak petrolü işleme düzeyi oldukça düşük olduğu için genelde ham petrol satışı ile para kazanmaktadır. Tarım alanlarında en önemli ürün yer fıstığıdır. Yer fıstığı üretimi ve işlenmesi Senegal'in en çok gelir elde ettiği alanların başında gelmektedir. Turizm sektörü, son dönemlerde gelişmeye başlamış ve Senegal için gelir getirici önemli kaynaklardan birisi haline gelmiştir. Ayrıca son dönemlerde balıkçılığın geliştiği de görülmektedir.

 

 

Senegal'de resmi dil Fransızca ve Mongolfca'dır. Resmi diller dışında Fula, Diola ve Maninka gibi çok sayıda yerel dil kullanılmaktadır. Etnik açıdan çeşitlilik gösteren bir toplum söz konusudur. Nüfusun büyük çoğunluğunu yerli kabileler oluştururken küçük bir kısmını Avrupa kökenli vatandaşlar oluşturmaktadır. Halkın tamamına yakını Müslümandır.

 

 

Senegal, Türk vatandaşları için vize uygulamaktadır. Vize işlemleri Senegal Büyükelçiliği'nden yapılmaktadır ve iki gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Senegal'e gidecek olanların sarıhumma aşısı yaptırması zorunludur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...