Jump to content

Tunus Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Afrika kıtasının kuzeyinde yer alan Tunus, 1956 yılında Fransa'dan ayrılarak bağımsız bir ülke olmuştur. Ülkenin kurucusu Habib Burgiba'dır. Yönetim şekli cumhuriyettir. Cezayir ve Libya ile komşu konumda olan Tunus'un Akdeniz'e kıyısı vardır.

 

 

Tunus köklü bir tarihe sahiptir. Tarih sahnesine Kartaca Uygarlığı ile çıkmaktadır. Ancak Kartaca Uygarlığı Roma İmpartorluğu'na tehdit oluşturmasından dolayı çıkan savaşta yenilmiş ve ardından da yıkılmıştır. Bunun ardından Tunus, uzun yıllar boyunca sürekli başka devletlerin himayesi ile yönetildi. Bu devletler içerisinde en son Fransa'nın Afrika'daki kolonisi durumundaydı. Ancak bu durum 1956 yılında son buldu. Tunus, Arap Baharı olarak adlandırılan olaylardan son derece etkilenmiş olsa da bu süreçte çok partili demokrasi uygulamasını hayata geçiren ilk Afrika devleti olmuştur.

 

 

Tunus'un resmi dili Arapçadır. Ancak ülkede Fransızca da yoğun olarak konuşulmaktadır. Ülkenin toplam nüfusu on milyondan biraz fazladır. Etnik çeşitlilik çok göze çarpmamaktadır. Az sayıda Avrupalı ile Berberi olarak adlandırılan bir yerel kabile etnik açıdan çeşitliliği yaratan unsurlardır. Tunus halkının tamamına yakını Müslümandır.

 

 

Tunus coğrafi açıdan çeşitlilik gösteren bir ülkedir. Deniz kenarında kalan kısımlar son derece düzlüktür. Ülkede dağlar denize paralel uzanmaktadır. İç kısımlara doğru artan yükselti ile birlikte hava şartları da Akdeniz ikliminden çıkmaktadır. Ülkenin güney kısmı tamamen Büyük Sahra Çölü ile kaplıdır. Bu bölgelerde yerleşim çok az olmakla birlikte, göçebe kabilelere rastlamak mümkündür.

 

 

Tunus'un ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Dünyanın önde gelen zeytin üreticilerinden birisidir. Akdeniz ikliminde yetiştirilebilen ürünlerin tamamına yakınının üretimi yapılmakta ve ihracı gerçekleştirilmektedir. Tunus'da turizm her geçen gün gelişmektedir. Bu alana yönelik yatırımlar da giderek artış göstermektedir. Sanayi gücü ve yatırımı oldukça azdır. Bu yönde bir ilerleme yaşandığı da pek görülmemektedir.

 

 

Tunus, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulamaz. Tunus'a giriş sırasında 5000 Tunus Dinarından fazlasına denk gelen döviz varlığını açıklamak gerekmektedir. Ülkede döviz bozdurma işlemi sadece bankalarda ve yetkili kurumlarda yapılmalıdır. Ülkeden Tunus Dinarı çıkarmak yasaktır. Deklare edilmemiş dövizlere ülke çıkışında el konulur ayrıca cezai yaptırım da uygulanabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...