Jump to content

Yeni Zelanda Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Güney Büyük Okyanus'ta bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda, Avustralya ile komşu konumdadır. Sıklıkla Avustralya'ya bağlı olduğu sanılsa da tam bağımsız bir ülkedir. Bir dönem İngiliz sömürgesinde kalsa da tarihi boyunca genel olarak kendi kendini yönetmiş bir ülke olmuştur. İki büyük ve çok sayıda küçük adadan oluşmaktadır.

 

 

Yeni Zelanda adını adaya ilk gelen Avrupalılar tarafından almıştır. Hollanda'nın bir ili Zeeland isminden esinlenerek bu isim verilmiştir. Adanın yerlilerince verilen ismin anlamı büyük beyaz bulutların ülkesi şeklindedir. Ülkenin resmi dili İngilizce ve Maoricedir. Başkenti Wellington'dır. Yönetim şekli anayasal monarşi ve parlamenter demokrasi şeklindedir. Ada ülkesinin nüfusu beş milyon civarındadır.

 

 

Ülkenin coğrafyası kısmen düzlük kısmen engebelidir. Çok yüksek dağlar olmasa da ülkenin orta kesimlerinde engebeli araziler bulunmaktadır. Ülke tropikal iklimin hakimiyetindedir. Ortalama 25 derece olan sıcaklık yıl boyunca pek değişiklik göstermez. Zaman zaman şiddetli yağmurlar görülür. Kış aylarında ülkenin iç kesimlerinde sıcaklığın sıfırın altına düştüğü ve kar yağışı görüldüğü bilinmektedir.

 

 

Yeni Zelanda halkının büyük çoğunluğunu Avrupa kökenliler oluşturur. Adanın yerlileri nüfus bakımından azınlıktadır. Adanın yerlileri kendilerini tanımlarken 'kivi' demeyi tercih ederler. Kivi, Yeni Zelanda'ya özgü uçamayan bir kuş türüdür. Halkın kalan kısmı ise kendini Yeni Zelandalı olarak tanımlar.

 

 

Yeni Zelanda ekonomisi çok farklı kalemlerden oluşmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı tarım sektörüdür. Bunun yanı sıra doğalgaz kaynakları da önemli bir yer tutar. Sanayi gün geçtikçe gelişir. Turizm yatırımları ve gelirleri de her geçen gün artmaktadır. Yeni Zelanda son dönemlerde film sektörünün de çok sık tercih ettiği bir ülke konumundadır. Bu sektör de ekonomi için bir gelir kalemidir. Yeni Zelanda, dünya üzerinde Hollanda ile birlikte yolsuzluk oranının en düşük olduğu ülkedir.

 

 

Yeni Zelanda Türk vatandaşları için vize uygular. Ancak vize almak için herhangi bir ücret ödemek gerekmez. Vize işlemleri posta yolu ile yapılabilir. Kısa sürede vize almak mümkündür. Yeni Zelanda hükümetinin ülkelerinde kalacak kişilerin kalacakları her ay için 1500 Yeni Zelanda Dolarını beraberinde getirmeleri şartı vardır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...