Jump to content

Kahverengi Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Dayanıklılık ve güvenilirlik hissini çağrıştıran, doğal bir renk olan kahverengi sıklıkla toprak gibi katı göründüğünden sert ve soğuk bir ton olarak kabul edilir. Ciddiyetin, metanetin ve dostluğun rengidir. Kahverengi efkarlıdır. Ayrıca hüzün ve tecrit edilmişlik duygularını kişide oluşturabilir. Yoğun kullanımında bulunduğu mekanı engin, sade ve boş gösterebilir. Bu renk sıcaklık hissini, konfor ve güvenlik duygularını da akıllara getirir. Genellikle gerçekçi, geleneksel ve doğal bir renk olarak tanımlanır. Ancak aynı zamanda sofistike bir hale de bürünebilir.

 

 

Kahverengi rahatlatıcı ve yatıştırıcı olduğundan güven verici bir renktir. Bu yüzden çeşitli mekanlarda farklı oranlarda kullanımı mümkündür. Bu rengi seven insanlar duygusal yönden karakterleri ağır basan kimselerdir. Diğer kimselere göre baskın bir şekilde güvenli bir ortamda olmayı, sessizliği, sakinliği severler ve ararlar.

 

 

Kahverengi bir yandan yeryüzünün rengidir. Bu rengin koyu tonları ahşabı, işlenmemiş tahtayı ya da deriyi anımsatırken, açık kahverengi ise daha çok gerçekliğe vurgu yapar. Toplum içerisinde erkekler kadınlara nazaran bu rengi favori renkleri olarak seçmeye kadınlara göre daha meyillidirler. Evlerde, yaşam alanlarında kahverengi giysiler ya da mobilyalar insana doğaya aidiyet duygusunu yoğun olarak yaşatabilir.

 

 

Bu rengi sevenler aynı zamanda yaşamlarında doğal davranan, rahat insanlardır. Kahverengi hastaneler, okullar, kütüphaneler gibi rahat ve güvenli bir ortam yaratılmak istenen yerlerde daha sık tercih edilen bir renktir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...