Jump to content

Güney Afrika Cumhuriyeti Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Afrika kıtasının en güneyinde yer alan ülke Güney Afrika Cumhuriyeti'dir. Namibya, Svaziland, Botsvana, Mozambik ve Zimbabve ile komşudur. Atlas Okyanusu ile Hint Okyanusu'na sınırı vardır. Yasama, yargı ve yürütme şeklinde ayrılmış üç başkente sahiptir. Bunlar sırası ile Cape Town, Bloemfontein ve Pretoria şeklindedir.

 

 

Güney Afrika Cumhuriyeti, milattan öncelere dayanan köklü bir tarihe sahiptir. Bu tarihsel dönemlere ait çok az sayıda kanıt bulunur. Bilinen en yakın tarihi ise on altıncı yüzyılda Hollonda sömürgesine ait olanıdır. Hollanda sömürgesi döneminde burada kurulan Hollanda Doğu Hindistan Şiketi tarihin ilk çok uluslu şirketi olarak kabul edilir. Güney Afrika sınırları içerisinde olan Ümit Burnu'nda kurulan bu şirket uzun gemi yolculuklarında bir dinleme tesisi görevi görüyordu. Uzun dönem Hollanda sömürgesinde kalan Güney Afrika Cumhuriyeti, bu dönemin ardından İngiltere sömürgesine geçmiştir. 1961 tarihinde de tam bağımsızlığını ilan etmiştir. Günümüzde federatif bir cumhuriyettir.

 

 

Güney Afrika Cumhuriyeti, etnik açından son derece karışık bir ülkedir. Ülkede çok sayıda farklı yerli kabile bulunur. Bununla birlikte Asya ülkelerinden ve diğer Afrika ülkelerinden insanları da barındırır. Ülkede toplamda on bir adet kabul edilmiş resmi dil vardır. Bunların büyük çoğunluğu yerel dillerdir. İngilizce de kabul edilen resmi diller arasındadır.

 

 

Güney Afrika Cumhuriyeti, geniş sınırları olan bir ülkedir. Ülkenin her kesiminde farklı coğrafi özellikler bulunur. Bir kısmı çöl özelliği taşırken başka bir kısmı volkanik arazi özelliği taşır. Coğrafi özelliklerin farklı olması iklimi de aynı şekilde etkilemiştir. Bölgeler arasında ciddi iklim farklılıkları gözükür. Ortak olan tek iklim özelliği ortalamanın üzerindeki sıcaklık değerleridir.

 

 

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ekonomisini zengin yer altı madenleri ayakta tutar. Bununla birlikte tarım ürünleri ihracatı da ülke ekonomisi açısından önemlidir. Son dönemlerde turizm ve balıkçılık da ülke ekonomisi içerisindeki payını giderek arttırır.

 

 

Güney Afrika Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarından otuz güne kadar vize istemez. Otuz günden uzun kalmayı planlayanlar için ise Türkiye'de ya da Güney Afrika Cumhuiyeti'nde ilgili yerlerde gerekli vize uzatma işlemleri kısa sürede yapılabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...