Jump to content

Sporcuların Tüketmesi Gereken Besinler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Yeterli ve dengeli beslenme spor yapan kişiler için çok önemlidir. Özellikle futbol, basketbol ve voleybol gibi uzun süreli ve yoğun bir fiziksel aktivite gerektiren sporlarla uğraşan kişilerin günlük olarak alması gereken besinler belirlidir. Sporcuların bu beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir.

 

 

Sporcuların beslenirken günlük olarak alması gereken en önemli besin grubu proteindir. Enerji üretiminin %15'lik kısmı proteinlerden karşılanır. Güce dayalı sporlarla uğraşan kişiler için kas gücü ve enerji çok önemlidir. Protein de enerji ve kas üretiminde kullanıldığı için sporcuların öğünlerde yumurta, süt, tereyağı, yoğurt ve et gibi protein içerikli besinlerden faydalanması gerekir. Antrenman ve müsabaka sırasında protein içerikli taze meyve suları da tercih edilebilir.

 

 

Sporcular beta karoten içeren besinleri bol miktarda tüketmelidir. Bu mineral bitkisel kaynaklarda yer alır. Havuç ve brokolide yoğun olarak bulunan bu mineral bütün yeşil sebzelerde de mevcuttur. İçerisinde A vitamini ile birlikte C ve E vitamini de bulunduran bu besinler vücuttan antioksidan atılmasını sağlar. Antioksidanlar vücuttaki zararlı atıkların dışarıya çıkmasına ortam hazırlar. Bu sayede spor sonrasında iskelette biriken serbest radikal olarak bilinen maddeler dışarıya atılabilir. Sporcular maydanoz, marul gibi besinleri ara ve ana öğünlerde tüketmelidir.

 

 

Karbonhidrat da sporcular için oldukça önemli bir mineraldir. Bu madde kasların enerjilerini tazelemesini sağlar. Makarna, haşlanmış patates, tavuk eti karbonhidrat kaynağıdır. Öğünlerdeki ana yemeklerde bu besinler tüketilmelidir.

 

 

Sindirim sisteminin düzene girebilmesi ve düzenli çalışabilmesi için sporcuların posa ağırlıklı yiyecek ve içecekleri tercih etmesi gerekir. Bu besinler sıvı kaybını da önlemeye yardımcı olur. Kuru kayısı, şeftali, elma, armut, çilek gibi besinler sindirim sistemi için çok faydalı meyvelerdir. Ayrıca enerji açığını kapatmak için de antrenmanlarda ve müsabakalardan sonra muz tüketilmelidir.

 

 

Sporcuların ana öğünlerden 1 saat sonra antrenman yapması veya müsabakaya çıkması önerilir. Kafein ve alkol içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Ekmek tüketilecekse tam buğday tercih edilmeli ve yemeklerde zeytinyağı kullanılmalıdır. Ana ve ara öğünlerde mutlaka az tuzlu ve bol yeşil sebzelerle yapılan salatalar tüketilmelidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Herkesin Okuması Gereken Bir Hikaye

   Bir Hint masalına göre, kedi korkusundan devamlı endişe içinde yaşayan bir fare vardır. Büyücünün biri fareye acır ve onu bir kediye dönüştürür. Fare, kedi olmaktan son derece mutlu olacağı yerde bu kez de köpekten korkmaya başlar. Büyücü bu kez onu bir kaplana dönüştürür. Kaplan olan fare, sevineceği yerde avcıdan korkmaya başlar. Büyücü bakar ki, ne yaparsa yapsın farenin korkusunu yenmeye imkan yok. Onu eski haline döndürür. Ve der ki, "Sen cesaretsiz ve korkak birisin. Sende sadece bir faren

   , Yer: Düz Yazı (Nesir)

  • Anlatılması Gereken Bir Şeymi Bilmiyorum

   Anlatılması gereken birşeymi yoksa saklımı kalmalı bilmiyorum ancak kim ve nerde olduğumu bilemiyceniz için Allah c.c izniyle böyle bi foruma yazarak anlatarak belki bi sebeb sonuç ilişkisiyle değişimler gerçekleşicektir.   - Çok küçük yaşlarda araştırmaya başladım.. Dabbe, ruhlar alemi, cinler, kurandaki sırlar, ahir zaman, alametler, hz mehdi, tüm peygamberler, ahit sandığı, masonluk, illuminati, illuminati oyun kartları, yeni dünya düzeni, büyük orta doğu projesi , uzaylılar astral seyahet

   , Yer: Yaşadığınız Doğaüstü Olayları Paylaşın

  • Genç Bir Kızın Dolabında Olması Gereken 100 Elbise :)

   Her bayan güzel görünmek ister. Kimisi modaya daha düşkün olabilir. Modaya düşkün olmanın dışında da uyumlu giyinmek her kadının görevi. Kadın giyim, erkek giyime göre kat kat zordur bunu kabul ediyoruz. Fakat bayanlar bunun üstesinden gelebileccek güçte  Artık teknoloji gibi moda da çok hızlı gelişiyor ve değişiyor. Elbise modelleri çok hızlı değişime uğruyor. Bunları takip etmenin yanı sıra bir bayan aşağıda sıralayacağım elbise sahip olduğu sürece her türlü kombini yapabilir ve çok hoş g

   , Yer: Kadın Moda

×
×
 • Yeni Oluştur...