Jump to content

Futbol Oynarken Nelere Dikkat Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Dünyanın en çok takip edilen sporlarından biri olan futbol son zamanlarda sadece bir spor değil aynı zamanda bir endüstri ve iş alanı haline gelmiştir. Stadyumlara, futbolculara, sponsorlara ve antrenörlere yapılan yatırımlar düşünüldüğünde dünyanın en fazla maddi kazanç sağlayan alanlarından birisi futbol olmuştur.

 

 

Futbol, 11 kişilik iki takımın 90 dakika boyunca birbirlerine üstünlük sağlamak için mücadele ettikleri bir spordur. Bir orta hakem, iki yan hakem, iki çizgi hakemi ve bir de yardımcı hakem olmak üzere altı hakem tarafından yönetilir. Ofsayt kuralları ve gol kararları yardımcı hakemlerin katkısı ile yönetilir. Bunun dışındaki kuralları yöneten ve uygulayan kişi ise orta hakemdir. Oyun kuralları dışında hareketlerde bulunan sporcular sarı kart veya kırmızı kart ile cezalandırılır ve kırmızı kart alan oyuncu sahayı terk etmek durumunda kalır. İki takımın da üç oyuncu değiştirme hakkı vardır.

 

 

Futbolda en önemli unsur goldür. Bu nedenle takımlar belirli bir düzen halinde rakip kaleye atakta bulunur. Her takımın belirli bir oyun şablonu vardır. Taktik ve teknik konular, takımların teknik direktörleri tarafından yönetilir. Futbolcuların rakip takıma açık vermemesi için kademeli olarak savunma yapması ve takım arkadaşlarının açık bıraktığı alanları kapatması gerekir. Kontra atak, doğrudan hücum gibi taktikler de gol bulmak için uygulanan yöntemlerdir.

 

 

Futbolda fizik ve kondisyon çok önemlidir. 90 dakika boyunca eksiksiz bir şekilde mücadele edebilmek için maç öncesindeki antrenman programlarına uymak gerekir. Bu programlarda adele sakatlıklarının önüne geçebilmek için çeşitli ısınma hareketleri yapılır. Ayrıca kardiyo programları da salon çalışmalarında uygulanır.

 

 

Maç öncesi antrenmanlarda uygulanan çift kale maç, ikiye iki top kapma çalışmaları ve duran top çalışmaları gibi müsabakaya hazırlık çalışmalar yapılır. Bu çalışmalarda oyuncuların top kontrolü ve tekniği geliştirilir. Takımların serbest vuruş ve frikik organizasyonları, duran top kullanıcıları uygulanır. Bu oyuncular her takımda önceden belirlenmiştir.

 

 

Futbolda düzenli beslenme de oldukça önemlidir. Antrenmanlar ile birlikte maç öncesinde ve maç sonrasında bir beslenme programı uygulanır. Futbolcuların çok enerji kaybetmesi nedeniyle protein, karbonhidrat, kalsiyum gibi mineralleri alması süt, yumurta, kırmızı et, balık ve taze meyve gibi besinleri tüketmesi gerekir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...