Jump to content

Pembe Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İnsanlar tarafından çoğunlukla fark edilmese de renklerin insan psikolojisi ve düşünceleri üzerinde ciddi bir manipülasyon etkisi vardır. Örnek olarak; fast food firmalarının genellikle kırmızı renkleri kullanması, müşterilerin içeride uzun süre oturmamasını ve daha hızlı yemek yemesini sağlar. Psikologların oda dizaynının kahvrengi olması da, insanların sakin ve güvenli hissetmesini sağlamak amacıyla bilinçli olarak uygulanır. Bazı renkler insanları sakinleştirirken, bazıları sinirlendirebilir. Uzak Doğu'da hastalıkların tedavilerinde renklerinden gücünden faydalanılır. Renklerin insan psikolojisindeki etkisinde pembenin yeri de oldukça önemlidir.

 

 

Pembe, kırmızının en açık tonudur. İnsanların daha mutlu ve çocuksu yanını ortaya çıkarır. Pembe rengin etkilerinde kültürel olarak kız çocuğu rengi olduğu düşüncesi etkilidir. Pembe genellikle kız bebeklerinin rengi olarak tercih edildiği için içerisinde olumsuz duygular barındırmaz.

 

 

Pembenin sakinleştirici etkisi de vardır. Bu sebeple hapishanelerde ya da rehabilitasyon merkezlerinde genellikle pembenin açık tonları kullanılır. Bunun dışında pazarlama sektöründe pembe renginin müşterilerde güven duygusu uyandırdığı tespit edilmiştir. Bu sebeple de alışveriş merkezlerinde kasiyerler ya da satış danışmanları genellikle pembe renk giyer.

 

 

Ancak pembe, yoğun çalışma ortamları için tercih edilen bir renk değildir. Çalışanları rehavete sokabilir. Bu sebeple pembeden daha keskin renkler tercih etmek daha iyi olacaktır. Ancak tatlı dükkanları ya da oyuncak dükkanları pembe rengi kullanarak müşterilere güven duygusu aşılayabilir.

 

 

Pembe, olumlu duyguların dışa vurulmasında oldukça etkili bir renktir. Bu sebeple de özellikle sinir hastalıkları ve sara hastalığı için tedavi amaçlı olarak kullanılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...