Jump to content

Koyu Yeşil Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Etrafımızdaki her nesne ya da durum, dünyayı algılayış biçimimizi etkileyerek psikolojimiz üzerinde çeşitli izler bırakır. Tıpkı farklı müzik türleri ya da hava durumu gibi renkler de ruh durumumuz üzerinde farklı şekillerde etki gösterir. Renk skalasının ortasında bulunan yeşil bizleri dinginleştirir. Ormanlara gittiğimizde hissettiğimiz dinginliğin sebeplerinden biri de etrafımızı saran yeşil ağın ruhumuzu dinlendirmesidir. Yeşil bizleri dengeler, rahatlatır ve karmaşık hislerden uzaklaştırır. Tonları koyulaştıkça yeşil daha karakteristik bir havaya bürünür.

 

 

Kan basıncını düşürdüğü ve kaygıları giderdiği kanıtlanan yeşilin koyu tonları, daha baskın karakterli insanların tercihidir. Yapılan kişilik analizlerinde, koyu yeşili günlük hayatında sıklıkla kullanan insanların özgüveninin yüksek olduğu, kendilerini maskülen bir edayla ifade ettikleri ve serinkanlı oldukları saptanmıştır.

 

 

İçinde bulunduğumuz odanın ağırlıklı olarak koyu yeşil tonlarda döşenmiş olması bizleri rahatlatır. Bu sebeple özellikle televizyon şovlarına çıkacak konukların, yayın öncesi ağırlandıkları odalar koyu yeşil duvarlara sahiptir. Böylelikle heyecanlarını üzerlerinden atan konuklar, aynı zamanda özgüvenlerinin yükseldiğini hissederler.

 

 

Yeşil güven verir, koyu tonlarıyla otoriteyi vurgular. Bankaların logolarında yeşilin tercih edilmesinin sebebi budur. Özellikle gergin ya da çelişkili bir grup önünde konuşma yapacak kişiler (örneğin akademisyenler ya da politikacılar) koyu yeşil bir ceket tercih edebilirler. Böylelikle koyu yeşilin yoğunlaşan ifadesi, konuşmacıya daha karizmatik ve otoriter bir imaj kazandıracaktır. Yeşil, tonu koyulaştıkça erkeksi bir ifadeye bürünür, tutuculuk ve zenginlik kavramlarının altını çizer.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...