Jump to content

İsviçre Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Batı ve Orta Avrupa’da yer alan, güneyinde İtalya, batısında Fransa, kuzeyinde Almanya ve doğusunda Avusturya ve Liechtenstein ile sınırı bulunan İsviçre 26 kantondan oluşan federal bir ülkedir. Topraklarının %60’ına yakın bir bölümünü Alpler’in kapladığı ülkenin yaklaşık 8 milyon nüfusu, büyük şehirlerin yakınında bulunan yaylalarda yoğunlaşmıştır. Ülke nüfusunun %30’luk bir kesimi ülkenin kuzey kesiminde yer alan Swiss Yaylası’nda yaşar. Başkenti Bern dışında ülkenin en büyük iki kenti Zürih ve Cenevre’dir.

 

 

Almanca, Fransızca, İtalya ve Romansça ile birlikte dört resmi dili bulunan ülke farklı bölgelerinde konuşulan çeşitli dillere de sahiptir. Yaklaşık ülkenin dörtte birini yabancı göçmenlerin oluşturduğu İsviçre’nin en dikkat çekici özelliklerinden biri, 2015 Dünya Mutluluk Raporu’na göre ilk sırada yer almasıdır. Şeffaf ülke yönetimi, insan hakları, yaşam kalitesi ve ekonomik rekabet açısından yüksek bir standarda sahip ülkenin, tarihinde barışçı bir ortama sahip olmasının ve tarafsız yapılanmasının da raporda ilk sırada bulunmasında önemli bir etkisi vardır.

 

 

Genel olarak ılıman bir iklime sahip İsviçre’de yazlar kışlara göre daha nemlidir. Bu yüzden yağışların daha çok yaz mevsiminde görüldüğü ülkede kış döneminde daha çok kar yağışı mevcuttur. Temmuz ve Ağustos aylarında en sıcak dönemlerin yaşandığı İsviçre’de en yüksek ortalama sıcaklık 18 ile 28 derece arasındadır. En soğuk dönemlerin yaşandığı Ocak ile Şubat aylarında ise, ortalama sıcaklık -2’ye kadar düşer. Föhn rüzgarlarının etkili olduğu ülkede, özellikle bu rüzgarlar Alpler’in kuzey eteklerinde havanın ısınmasına ve kurumasına sebep olur.

 

 

Kayak merkezleri ve doğa yürüyüşleri ile turizm sektöründe önemli bir yere sahip olan ülkede, özellikle yaz aylarında turist artışı gözlemlenebilir. Ayrıca bankacılık ve finans sektöründe faaliyet gösteren İsviçre'nin, gelişmiş ve güvenilir bankacılık sistemi ile Cenevre, Zürih gibi kentleri dünya finans merkezleri arasında yer alır. Dağlık yapılanmasına rağmen ileri ve modern bir teknolojiye sahip ülke, saatleri ve çikolataları ile ünlüdür. Tüm bunların yanında makine, dokuma, çimento sektöründe ön plandadır.

 

 

Kısa süreli ziyaretlerde en fazla 90 günlük vize veren İsviçre, Avrupa Birliği ülkelerinin anlaşma kapsamında Schengen vizesi ile giriş yapılan bir ülkedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sakin, fazlasıyla huzurlu, oldukça pahalı,içki satışlarının belirli bir saatten sonra satış yasağı bizden önce uygulayan ve kurallara insanlarının rivayet ettiği (isterse etmesin) ve reklam panosuna yılbaşında sevdiklerinize içki hediye etmeyin diyen harika doğasıyla güzel bir ülkedir İsviçre.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...