Jump to content

Boğaz Köprüleri Ve Milli Piyango Özelleştiriliyor


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

Boğaz Köprüleri ve Milli Piyango özelleştiriliyor

Devlet 2016 yılında büyük bir özelleştirme hamlesine hazırlanıyor. 2016 bütçe rakamları ve Özelleştirme İdaresi verilerine göre devletin özelleştirme programında 22 kuruluş bulunuyor. Bunlar arasında Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Milli Piyango idaresi de var.

 

bogaz-kopruleri-ve-milli-piyango-ozellestiriliyor-6307758.Jpeg[TABLE=class: image]

[TR]

[TD]

21.11.2015 [/TD]

[/TR]

[/TABLE]

2016 bütçe rakamları ve Özelleştirme İdaresi verilerine göre devletin özelleştirme programında 22 kuruluş bulunuyor. Milli Piyango İdaresi'nin yanı sıra bazı limanlar da özel sektöre satılacak.

 

Sümer Holding'in de 2020'ye kadar özelleştirilmesi bekleniyor.

 

Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de gelecek yıllar için özelleştirme programında.

 

BOĞAZ KÖPRÜLERİ ÖZELLEŞECEK

1986-2015 yıllarında 66 milyar 813 milyon dolarlık özelleştirme gerçekleştirildi.

 

Halen özelleştirme kapsam ve programında 22 kuruluş yer alıyor. Bu kuruluşların 12'sinde yüzde 50'nin üzerinde kamu payı bulunuyor. Bunun yanı sıra, özelleştirme kapsamında 623 taşınmaz, 49 tesis, 2 liman, 10 otoyol, 2 boğaz köprüsü ile şans oyunları lisans hakkı da yer alıyor. Gelecek yılın bütçesinde de 10,8 milyar lira özelleştirme geliri hedefleniyor.

 

5 SANTRALİN DEVRİ SÜRÜYOR

Gelecek dönemin özelleştirme programında, elektrik üretim tesisleri önemli yer tutacak. Bu tesislerin özelleştirilmesine kurulu gücü küçük olan akarsu santralleriyle başlanmış, 2013'te toplam 64 megavat kurulu gücündeki 17 santralin, 2014'te de toplam 5,5 megavat kurulu gücündeki 5 santralin özelleştirme işlemleri tamamlanmıştı. Toplam kurulu gücü 2,9 megavat olan 5 santralin ise devir çalışmaları sürüyor.

 

KALAMIŞ YAT LİMANI BEKLİYOR

Yakın dönemde özelleştirme ihaleleri ile dikkati çekecek alanlardan biri limanlar olacak. Derince Limanı'nın 543 milyon dolar bedelle 39 yıl için özelleştirilmesiyle hız kazanan süreçte, gelecek yılın ikinci çeyreğinde de İzmir Yük ve İzmir Kruvaziyer Limanlarının ihaleye çıkarılması planlanıyor. Öte yandan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nın özelleştirmesinde ikinci sıradaki teklif sahibine verilen ek sürede 21 Aralık 2015'te sona erecek.

 

Kaynak: Boğaz Köprüleri ve Milli Piyango özelleştiriliyor - Milliyet Haber

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...