Jump to content

İçine Kapanık Kişilerin İş Yerinde Başarılı Olması İçin


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İçe dönük, sakin kişiliğiniz iş yerinde sorunlar yaşamanıza mı sebep oluyor? İşte size yardımcı olacak 5 ipucu.

 

 

İş toplantılarında, dışa dönük kişilerin konuşma üzerinde hakimiyet kurmalarını önlemek için ne yapabilirsiniz?

 

 

Kellogg İşletme Okulunda yürütülen bir çalışmaya göre, tipik bir 6-8 kişilik toplantıda, konuşmanın %70’ini yalnızca 3 kişi yapıyor. İşte birkaç fikir:

 

1. Yapılan araştırmalara göre insanlar yalnız olduklarında, bir grup içerisinde olmaya kıyasla daha çok ve daha iyi fikirler üretebiliyorlar. Herkesten toplantıdan önce dikkatlice hazırlanmalarını isteyin.

 

2. Odada dolanın ve herkese sırayla düşüncelerini sorun. Bu yöntem, bir kişinin hakim olmasını önler.

 

3. Toplantıyı periyodik aralıklarla durdurun ve insanlara düşünmeleri, düşüncelerini yazmaları için zaman verin. Ve yukarıdaki ikinci adımı tekrarlayın.

 

 

Dışa dönük bir kişinin arkadaşça yaklaşıp içe dönük kişinin fikirlerini ve düşüncelerini dile getirmesi nasıl engellenebilir?

 

 

Dışa dönük kişinin, içe dönük kişiye ait fikirlerle takdir toplanmasını önlemek adına şu ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

 

1. Toplantıdan önce söylemek istediklerinizi hazırlayın ve erkenden konuşmak için kendinizi zorlayın. İnsanların en çok dinledikleri fikirler, en erken dile getirilenlerdir. Konuşup diğer insanların kendi yorumlarını size yönlendirdiklerini gördüğünüzde, psikolojik olarak daha rahat hissedeceksiniz.

 

2. Fikirlerinizi dile getirebileceğiniz rahat bir ortam bulun; bir blog ya da şirketin haber bülteni gibi... Kalabalık önünde konuşmaktan çekinmiyorsanız eğer, kısa bir konuşma belki de.

 

3. Dışa dönük iş arkadaşlarınızla karşılıklı saygı çerçevesinde, stratejik ortaklıklar oluşturmaya çalışın. Bir tarafın konuşma işini, diğer tarafın ise daha çok perde arkası işleri yaptığı birçok başarılı iş ortaklıkları var (Steve Wozniak ve Steve Jobs gibi).

 

 

İçe dönük girişimcilerin kullanabilecekleri tavsiyeleriniz var mı?

 

 

1. Sunumlarda, bilginizi ve tutkunuzu kullanın. Odadaki en karizmatik kişi olmak zorunda değilsiniz; özellikle de en bilgili kişiyseniz. Tutku, gösterişli bir yolla ifade edilmek zorunda değildir. Gerçek ve samimi olduğunda, insanlar tarafından hissedilir.

 

2. Bir girişimci olarak, kendi tercihlerinize ve inançlarınıza göre bir şirket yaratma özgürlüğüne sahipsiniz. Örneğin rahatsız edilmeden geçirilen kesintisiz zaman dilimlerinin iş verimini artırdığını düşünüyorsanız, haftanın belirli günlerinde ya da günün belirli saatlerinde ‘toplantısız bölgeler’ le denemeler yapın.

 

3. Dışadönük bir partnerle eşleşmeyi düşünün. Mark Zuckerberg (içine kapanık CEO) ve Sheryl Sandberg (dışadönük COO)’de işe yaramıştı.

 

 

İş görüşmelerine gittiğinizde, iyi, içedönük niteliklerinizi göstermede güçlük çekiyorsunuz. Sessiz bir insan olma ile ilgili bir şeyler söylemeye kalktığınızda, iş verenin keyfinin kaçağınızı biliyorsunuz. Olduğunuz kişiyi açıkça anlatarak nasıl iş bulabilirsiniz? Mümkün müdür? Değişmeniz gerekiyor mu?

 

 

Değişmeniz gerekmiyor; yalnızca gerçek gücünüzün, potansiyel işverenlerin ilgisini çekecek şekilde reklamını yapacak bir yol bulmanız gerekiyor. Elbet bir gün kültürümüz, sessizi bir değer olarak görmeye başlayacak. O güne dek, odaklanma becerinizden, problem çözmedeki inanılmaz azminizden ya da ekip arkadaşlarınızla güçlü birliktelikler kurma eğiliminizden bahsedin. Ve bunların somut örneklerini hazırlamaya vakit ayırın.

 

 

Yıllar boyunca alanınızda yüksek derecede uzmanlık kazandınız. Endüstride lider pozisyonuna geçmeniz bekleniyor. Bu durum, birçok insanla ilişki kurmayı ve ileri görüşlü olabilmeyi gerektiriyor. Peki, ne yapmak gerekiyor?

 

 

Bunu kesinlikle başarabilirsiniz! Öncelikle zihninizde biraz değişim yapmanız gerekiyor. Kendi reklamınızı yapma ihtiyacına odaklanmaktansa, uzmanlığınızı paylaşmanın ve insanlara işlerinde yardımcı olmanın getirdiği keyfi düşünün.

 

Güçlü yönlerinizi ortaya çıkaran düşüncelerinizi ve fikirlerinizi paylaşmanın yollarını arayın. İyi bir yazar mısınız? Uzmanlığınızı paylaşmanın yazılı yollarını bulun. Küçük gruplar içerisinde mi rahat ediyorsunuz? Etkili kişilerden oluşan küçük bir grubu bir araya toplayın ve onlara bildiklerinizi paylaşmayı teklif edin. İyi bir konuşmacı mısınız? İş arkadaşlarınıza kısa konuşmalar yapmaya gönüllü olun. İyi şanslar!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...