Jump to content

Etiyopya'da 3,2 milyon Yıllık İnsansı Fosil: Lucy


Melâl

Önerilen Mesajlar

thumbs_b_c_5cade28a93c3e7ae9b80c2212dec263b.jpg

 

Iskeletinin sadece yuzde 40 bulunabilen Lucy, bilimadamlarinca bilinen ismiyle “AL 288-1”, 30 Kasim 1974 tarihinde Etiyopya’nin Awash Vadisinde bulundu. Yapilan olcumlerle Lucy’nin bundan 3.2 milyon yil oncesinde yasadigi belirlendi. Buyuk bir Beatles hayrani olan arastirmacilar, Lucy in the Sky with Diamonds sarkisindan esinlerek bulduklari bu fosile Lucy ismini verdiler.

 

lucy_mexico2.jpg?w=595

 

Fosilde dikkat ceken ilk sey, bulunan uyluk ve kaval kemiklerinin birlestirildiginde, Lucy’nin dik yuruyebilen bir hominid(buyuk goril ailesi mensuplarina verilen bir isim) olmasiydi. 3 milyon yildan daha yasli olan bu fosil, o gunlere kadar bulunmus en eski fosildi. %40’i toplanabilmis ve tek bir hominide ait olan bu fosil, antropoloji dunyasinda buyuk bir basari olarak kabullenildi. Normalde fosillerin, kafatasi, kaburga gibi parcalari bulunabilirken, tek bir hominin bu kadar cok kemiginin bir arada bulunmasi sevincle karsilanmisti. Legen kemikleri incelendiginde bu hominidin bir disi oldugu anlasildi. Lucy’nin boyu sadece 1.10metreydi ve 29 kilo agirligindaydi, kucuk bir beyni vardi. Bugun bilinen sempanzelere benzedigi dusunulse de Lucy’nin diz anatomisi, su anki modern insanlarin dizleriyle ayniydi ve Lucy tamamen dik yuruyebiliyordu.

Lucy, ABD’de Cleveland’a getirilip 9 yil boyunca incelendikten sonra, tekrar ilk bulundugu yer olan Etiyopya’ya iade edildi. Lucy halen, Addis Ababa’da, “National Museum of Ethiopia”da sergilenmektedir.

Lucy’nin diger dikkat cekici ozellikleriyse soyleydi: Kol kemigi ve uyluk kemigi orani %84.6 iken, bu oran sempanzelerde 97.8%, insanlardaysa 71.8% idi. (tam sempanze ve insan oranlarinin ortasinda yer almis. Yani evrim surecinde, kollar kisalmaya veya bacaklar uzamaya veya her ikisi birden gerceklesmeye basladigi cok acikca goruluyor. )

 

Lucy’nin pubik ark denilen, (bkn. foto) bolgesi 90 derecenin uzerinde bir acidaydi. Modern insanlarda kadinlarla ayni ozelligi gosteriyordu bu.

 

gray2421.png?w=595

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

  • Benzer Konular

    • İnsanın Evrimi Beş Milyon Yıllık Macera / Josef H. Reichholf

      İnsan Afrika’da ortaya çıktı. Bunu artık çok iyi biliyoruz. İnsanın evrim sürecinde meydana gelen tüm kritik gelişmelerin izlerine Doğu Afrika düzlüklerinde rastlıyoruz. Atalarımız burada dik yürümeye başladı; uzun yürüyüşleri mümkün kılan ayaklar ve diğer primatların ellerinden kat kat daha işlevsel olan eller burada gelişti. Yine de, insanın evrimini konu alan en yeni araştırmaların sonuçlarını büyük bir resim oluşturacak şekilde birleştirdiğimizde, sanki çözümden ziyade bir bulmaca ile karşı

      , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

×
×
  • Yeni Oluştur...