Jump to content

Akvaryum Balıkları Neden Ölür?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Akvaryum Balıkları Neden Ölür? Ölmemeleri için Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Akvaryum kurulumunda canlıların sağlıklı yaşamaları için bir kaç hususa dikkat edilmesi gerekir. Bu hususlardan biri akvaryumu kendiniz yapacaksınız camlarınızı yapıştırmanız için kesinlikle akvaryum silikonu kullanmanız gerekmektedir. Eğer farklı bir silikon kullanıyor iseniz balıkları öldürebilir yani öldürmeseniz bile zehirlenmelerini sebep olabilirsiniz. Akvaryum silikonu bulamıyor iseniz petshoplar dan bu ürünlere sahip olabilirsiniz. Aslında nalburlar da genel olarak bu ürünler satılmaktadır fakat her yerde bulmanızı imkansızdır. Bu sebepten dolayı petshoplar dan bu ürünleri satın alabilirsiniz.

 

1- Bir diğer konu ise akvaryum balıklarının neden öldüğü hakkındaki bilimsel gerçekler ile ilgilidir.

 

2- Akvaryumun büyüklüğüne göre filtrelenmesi seçimi oldukça önemli bir etkendir çok büyük akvaryumlarda büyük balıkların yaşamak isterdiniz akvaryumlarda dış filitre gerekmekte nokta daha çok su sirkülasyonu ve temizlik işlevi görür.

 

3- Tank ebadına göre distans rezistans yani ısıtıcı seçmek gerekmektedir 100 litrelik bir akvaryuma 100 wallt oranı uygun olarak görülmüştür. Fakat en çok tanınan petshop dan akvaryumunuzun boyutuna göre almanız yararınıza olacaktır.

 

4- Balıkların oksijen olması için tanka mutlaka hava motoru oksijen için hava motoru gerekmekte çünkü balıklar suyun içerisinde oksijen alamadıklarından dolayı üzerine çıkarak şu üzerine çıkarak oksijen almaya çalışırlar ve bu durum bir zaman sonra balıkların ölümüne sebep olur.

 

Akvaryumun içerisine biyolojik denge oldukça önemlidir balıklar yer değiştirdiği zaman pisikolojik olarak sitesi girerler ne bu durum balıkların ölümüne sebep olabilir yeni ortama alışmaları oldukça zordur biyolojik dengeyi sağlamak için gerekli su düzenleyiciler kullanmak önemlidir su değerleri değiştiği için balık kendini rahatsız hissetmez rahat hissetmesi bu durum için akvaryumda 1 hafta yani 7 gün boyunda yeni yapmış olduğunuz akvaryuma balık koymamanız çok önemlidir. 1 hafta boyunca gerekli envanterler içerisinde bulunarak çalışır vaziyette bekletmeniz oldukça önem arz eden bir durumdur. Balıkların yaşayabileceği ısı değerini öğrenin balıkların akvaryum içerisindeki ortamını ve ısısını ona göre ayarlamanız gerekmektedir. Bu durum balıkların yaşamı için oldukça önemlidir.

 

Önceden dinlendirilmiş suyu %20 yada %25 lik kısmını çekerek boşaltıp 2 gün bekletilmiş ve aynı sıcaklıkta olan suyu eklemek gerekir suyun hepsini değiştirmek balıklarda çeşitli sorunlara yol açabilir bu durumu balıkların ölümüne bile neden olabilir. Balıkların yemlenmesi için balıklara verilen yemlerin ufaltılmış rak verilmesi önemlidir ve düzenli miktarda verilmesi gerekir aksi taktirde fazla olarak balıklara yem veriyor ise balıkların ölümüne sebep olabilirsiniz tüberküloz herhangi bir balığı etkileyebilir. Balıklardan şişkinlik yapabilir şişmelerine sebep olabilir ölmüş balık ya da ölmeye yakın olan balıkları hastane anları bir an önce akvaryumun içerisinden çıkarmanız gerekmektedir diğer balıkların sağlığı için bu oldukça önemlidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...