Jump to content

Homo Rudolfensis


Melâl

Önerilen Mesajlar

Homo Türleri Arasında En Eskisi

 

Bundan 2.5 milyon yıl önce Australopithecine’lerden Homo rudolfensis oluştu. Bazı araştırmacılar, 1,50 m boyunda, 750 ccm beyin hacmine sahip olan ve 1972 yılında Kenya’nın Koobi Fora bölgesinde antropolog Richard Leakey ve zoolog Meave Leakey tarafından ortaya çıkarılan Homo rudolfensis’i insanın doğrudan atası olarak görür.

 

homo-rudolfensis_250x250.jpg?w=590

 

Bilinen İlk Homo Türü

 

Australopithecineler yerine Homo cinsine dahil edilen ilk hominid türü Homo Rudolfensis’tir. Homo rudolfensis bu anlamda Homo türleri arasında en eski olanıdır.

Homo Rudolfensis bundan 2.5 ile 1.8 milyon yıl önce yaşadı. Boyu 1.50 metre olan homo rudolfensis Australopithecinelerden daha büyüktü ve büyük olasıkla sürekli olarak iki ayak üzerinde yürüyebiliyordu. Australopitekus veya Paranthropuslar ile bazı ortak anatomik özelliklere sahip olduğu halde onlardan temel bir noktada ayrışıyordu: Homo rudolfensis’in 750 ccm’lik beyni onlarınkinden çok daha büyüktü.

 

homo-rudolfensis_250x250.jpeg?w=590

 

Hakkında Ancak Az Fosil Var

 

Homo rudolfensis’e ait ancak çok az fosil kalıntılar bulunabilmiştir. Bu kalıntılar da daha ziyade çene ve kafatası kemiklerinden oluştuğundan hakkında çok fazla bilgi yoktur. Mesela Homo rudolfensis’in sadece otçul mu yoksa bunun yanısıra ölü hayvanların arta kalan leşleriyle de beslenip beslenmediği tam olarak bilinmemektedir. Hakkında bilinmeyen diğer bir şey de Homo rudolfensis’in basit aletler kullanıp kullanmadığıdır. Gerçi 2.6 milyon yıllık taş aletler bulunmuştur ama bu aletlerin Homo rudolfensis’e ait olup olmadığı veya bunları kullanıp kullanmadığı tam olarak kesinlik kazanmamıştır. Bu konuda daha fazla araştırma sonuçları beklemek gerekir.

 

homo-rudolfensis_250x2501.jpg?w=590

 

Sınıflandırılması

 

Sonuç olarak, size Homo rudolfensis’in bugün tartışmalı bir insan türü olduğunu söylemek gerekir. Birçok araştırmacı Homo rudolfensis’i “olağandışı” bir Australopithecus olarak tanımlarlar, bazıları da yassı ve düz bir yüze sahip olduğu için Homo rudolfensis’i Kenyanthropus platyops’un bir akrabası olarak görürler. Homo rudolfensis’in 750 ccm’lik beyin gelişimi ise onu Australopitekuslar (500 ccm) ile Homo erectus (900 ccm) arasındaki bir konuma getirdiği gibi bu durum Homo rudolfensis’in çoğu antrolopolog tarafından Homo türüne dahil edilmesinin nedenidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...