Jump to content

Çakıl Taşından Yapılan İlk Aletler


Melâl

Önerilen Mesajlar

Günümüzden 2.5 milyon yıl önce ilk taş aletler ortaya çıktı. Bu taşlara daha çok dere kenarlarında rastlandığı için Paleoantropologlar bu yassı taş aletlerine çakıl taşları da derler. Onları ilk icat eden veya kullanmış olan insansı tür tam olarak hangisiydi henüz açıklığa kavuşturulamamıştır.

 

723px-pierre_taillc3a9e_melka_kunture_c3a9thiopie_fond_950x400.jpg?w=590

 

[h=2]İnsanlığın İlk Aletleri[/h] Şimdiye kadar bulunmuş olan en eski taş aletler 2.5 milyon yıl öncesine ait olup Güney ve Doğu Afrika’da ortaya çıkarılmışlardır.

Üretimi çok basit olan bu taş teknolojisi, çoğunlukla yuvarlak ve yumruk büyüklüğünde olan çakıl taşlarının birkaç darbe ile kırılıp keskin yüzeylerin elde edilmesi şeklinde oluşturulur. Bu taş aletler keskin bir uç veya kesici özelliğe sahip bir kenar elde etmek için bir veya iki darbeyle isabetli şekilde vurularak elde edilirler. Bu aletlerle kalın veya sert liflere sahip bitkisel tohum ya da yemişler kırılıp küçültülebilir, ölü hayvanlardan arta kalan leş etler kemiklerden sıyrılabilir veya kemikler kırılarak içindeki besleyici iliklere ulaşılabilir. Bu ilk taş aletlere Oldovan teknolojisi veya Oldovan kültürü adı verilir.

[h=2]Yetenekli İnsan[/h] Richard Leakey 1960’lı yıllarda ilk erken insan fosillerini keşfederken aynı tortul katmanlarda yer alan ilkel yapılı taş aletlerine de rastlamıştır. Bu insan yapımı aletleri aynı katmanda bulduğu insan fosilleri ile ilişkilendirerek bu her iki insan türüne de “yetenekli insan” anlamına gelen Homo habilis adını vermiştir. Homo Habilis ile Homo Rudolfensis uzun bir süre için ilk taş aletleri icat etmiş olan insan türleri olarak kabul edilmişti, ancak bugün bundan o kadar emin değiliz.

[h=2]Başka Adaylar da Ortaya Çıktı[/h] Bir sonraki yıllarda daha eski Homo erectus fosilleri (Homo ergaster) bulunduğunda ve Paranthropus keşfedildiğinde söz konusu bu “taş aletlerin yaratıcısı” olarak aniden daha başka adaylar da ortaya çıktı. Hatta bazı araştırmacılar ilk taş aletleri kullananların hali hazırda Australopithecine türleri olduğu görüşündeler. Bu anlamda Oldovan kültürünün hangi türe veya türlere atanabileceği tam olarak başarılı olamadı.

[h=2]Gürcistan’da Oldovan Kültürüne Ait Taş Aletler

[/h] Afrika dışında Oldovan kültürünün rastlandığı tek yer Gürcistan’ın Dmanisi bölgesidir. Dmanisi’de bulunan bu taş aletler 1.8 milyon yıl öncesine ait olup Homo cinsinin ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra Afrika’yı terk eden insanlar tarafından oluşturulmuş gibi görünüyor. Asya ve Avrupa’da bulunan diğer tüm taş aletler bundan daha sonraki dönemlere ait olup Acheuleen (aşölyen) kültürüne aittir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • 32 Kartla Yapılan İskambil Falı Ve Değişik Fallar

   iskambil kağıdıyla fal açılımı   Iskambil kagitlariyla fal bakmak yüzyillardan beri ragbet gören bir usuldür. Ve nesilden nesile devredilen bir çok tarzlari vardir. Kartomani adini tasiyan iskambil falinda, fala tek basina bakmak ugursuzluk sayilir.Süje, yani falina bakilacak kimse, digeri de bakici, yani gelecegi okuyacak kimsedir. Kagitlari süje keser. Fala baslamadan önce, bir kagit süjeyi temsil amaciyla seçilir. Eger süje esmer ise, kadinlar için maça kizi, erkekler için maça papazi, ege

   , Yer: Astroloji, Fal ve Kehanetler

  • Eşinizin Yada Sevdiğinizin Üzerinde Başkası Tarafından Yapılan Bir Büyü Varsa Onu Cöz

   Eşinizin yada sevdiğinizin üzerinde başkası tarafından yapılan bir büyü varsa onu çözün   onu çözmeden ne yaparsanız yapın, ne okursanız okuyun sonuç alamazsınız.. Abdest ve ALLAH rizasi icin 2 rekat namaz kil...   okumaya baslayin NIYET: şu niyetle okuyun Allahım eşimin ve benim üzerimde ayrılmamıza sebep olacak bir büyü varsa, insan etkisi ve cin etkisi varsa, ondan kurtulmak için okuyorum ya rabbim   3 yada 7 gün okuyun   ''besmele çekin, 1000 defa la havle vela kuvvete illa bi

   , Yer: Büyü ve Nazar İçin Dualar

  • Ev Dekorasyonunda Geri Dönüşümün Gücüyle Yapılan 4 Muhteşem Kendin Yap Fikri!...

   Ev Dekorasyonunda Geri Dönüşümün Gücüyle Yapılan 4 Muhteşem Kendin Yap Fikri! Geri dönüşümle evinizi dekore etmenin maddi ve manevi sınırı yoktur. Siz yeter ki yanınıza hayal gücünüzü almayı unutmayın. Dresuar Yapın Yoldan geçerken; inşaatı devam eden apartman, villa ve benzeri yerlerin önünde bulma ihtimaliniz olan paleti sakın orada bırakmayın! İnternette de ikinci el olarak paletler çok uygun fiyata satışa sunuluyor. Elde zımpara kağıdı ile zımpara yaptıktan sonra bu ürün

   , Yer: Dekorasyon

×
×
 • Yeni Oluştur...