Jump to content

Erkenden Yaşlanmak İstemiyorsanız Bunlara Dikkat!..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Erkenden yaşlanmak istemiyorsanız bunlara dikkat!

 

Bazı etkenleri, cildimizi savunmasız hale getirir ve onun daha erken yaşlanmasına neden olur. Cildimizi normal süreçten daha da hızlı yaşlandıran ve istenmeyen görüntülere yol açan faktörler nelerdir bunları bilip uzak durmakta fayda var.

 

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Belma Şahin bilgiler verdi...

 

YANLIŞ DİYETLER YIPRATIYOR

 

Sık kilo alıp vermek cilt kalitesi için iyi değildir. Deri kilo aldığında gerilir, kilo verdiğinde gevşer ve zamanla esnekliğini kaybetmeye başlar. Bu nedenle sabit kiloda kalmak önemli.

 

Tek yönlü beslenme ve ağır diyetler de cildin vitaminsiz kalmasına neden olur. Cildimizin sağlıklı ve genç görünebilmesi için A, C, E vitamini başta olmak üzere birçok vitamine ihtiyacı vardır. mümkün olduğu kadar bol taze meyve, sebze, baklagiller ve balık yemeliyiz. Yemeklerimizde ve salatalarda has zeytinyağı kullanmaya özen göstermeliyiz.

 

STRESTEN UZAK OLUN

 

Stres ve öfke yüz kaslarınız dahil vücut kaslarınızda kasılmaya yol açar. Kasılma arttıkça ve tekrarlandıkça cilt üzerinde çizgilenmeler oluşturur. Bunlar zamanla endişe ve kızgınlıkla beraber kaş çatma kırışıklıklarına dönüşür. Kronik gerginlik ve stres sırasında cilt oksijen ve beslenme sıkıntısı çeker ve bu da hücrelerde hasar ve yaşlanma belirtilerine davetiye çıkarır. Öyleyse gülümseyin ve bulutlar gitsin, kırışıklıklar gitsin, gerekirse stresten kurtulmak ve daha çok gülümsemek için çaba harcayın. Sizi rahatlatan sporlar, egzersizler ve yoga dersleri alın. Gerekirse terapiste gitmekten çekinmeyin, stresle baş edin ve ona karşı en güçlü silahınız olan gülümseme ve kahkahanızı hayatınızdan eksik etmeyin. Stresin sizi esir almasına izin vermeyin, hayatta her zaman dertler olacaktır. Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenin.

 

SİGARA VE ALKOLE HAYIR!

 

Sigara 4 bin çeşit zehir ihtiva eder. Genel olarak insan sağlığı üzerine olumsuz etkilerini tüm organlarda hücresel düzeyde hasar oluşturarak yapar. Cildimize büyük zarar veren, yaşlanmayı hızlandıran bir etken olan sigara; erken cilt yaşlanması, kırışıklıklarda artış, yara iyileşmesinde gecikme ve cilt üzerinde insan hayatını tehdit eden ciddi kanser oluşumuna yol açar. Sigara içen kişilerde cilt rengi değişir, sağlıksız bir renk olan sarı gri ve mat bir renk alır. Sigara içenlerde sigara içmeyenlere göre 5 kat daha hızlı cilt yaşlanması tespit edilmiştir.

 

Sürekli ve bağımlılık şeklinde alkol kullanımı insan organizması için zarar verici etkilere sahiptir. Tüm organizmaya olan olumsuz etkileri cilt üzerinde erken dönemde ortaya çıkar.

 

GÜNEŞ CİLDİN DÜŞMANI

 

Birçok faydası ve insan psikolojisi üzerine olumlu etkisinin yanı sıra güneşe uzun süreli maruziyet cilt üzerinde büyük zararlara yol açabiliyor. Güneş ışınları içindeki ultraviyole ışınları ile foto yaşlanmaya DNA hasarına ve hatta cilt kanserlerine yol açıyor. Bu nedenle güneşin psikolojimiz üzerine olumlu yönlerinden faydalanıp cilt için zararlı etkilerinden korunabilmek için yaz ve kış aylarında güneş koruyucu losyonlar kullanmalıyız ve illa ki güneş altında kalacaksak saat 11.00-16.00 arası saatleri tercih etmemeliyiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...