Jump to content

Futbol Nasıl Oynanır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Dünyanın en fazla takip edilen sporların başında gelen futbol, belirli kurallar çerçevesinde oynanır. Oyun kuralları evrensel olarak uygulanır ve FIFA tarafından belirlenmiştir. Her ülke kendi federasyonları tarafından lig ve kupa gibi futbol organizasyonları düzenler.

 

 

Futbol 11 kişiden oluşan iki takımın karşı karşıya gelmesi ile oynanır. İki takımında da maç başlangıcında sahaya aynı sayıda futbolcuyla çıkması gerekir. Yedek kulübesinde de en az üç futbolcunun olması gerekir. Takımlar yedek kulubesi ile birlikte en fazla 18 kişilik kadrolar ile maçlara çıkabilir. Takımların maç süresi boyunca üç defa oyuncu değiştirme hakkı vardır.

 

 

Kaleci ile birlikte 11 kişiden oluşan futbol takımları normal süresi 90 dakika olan müsabakalarda karşılaşır. Futbol oyunu bir orta hakem, iki yan hakem, iki çizgi hakemi ve bir de yardımcı hakem ile birlikte toplam altı hakemle yönetilir. Sarı kart ve kırmızı kart oyuncuları uyarmak ve cezalandırmak için kullanılan kartlardır. Kırmızı kart gören oyuncular sahayı terk etmek zorundadır. Bununla birlikte maç süresinde iki defa sarı kart gören oyuncular da kırmızı kart görmüş sayılır ve sahayı terk eder.

 

 

Futbolda bir takımın maçı tamamlayabilmesi için en az 6 kişinin sahada olması gerekir. Bu sayıyı sağlayamayan takımlar hükmen yenik sayılır. Ceza sahası içerisinde oyun kuralları dışında sayılan hareketler, penaltı ile cezalandırılır. Penaltı 10 ihlalin görülmesi durumunda uygulanır. Kale çizgisinden 11 metre uzaklıkta yapılan bu vuruşta kaleci ve vuruşu yapan oyuncular dışındaki oyuncu grubu ceza sahasına giremez.

 

 

Futbolda topun oyunda kalmadığı zamanlarda taç atışı veya korner ile oyuna devam edilir. Kale çizgisinden başlayıp köşe bayrağına kadar olan bölüme kadar oyun dışına çıkan toplarda eğer top kale sahibi takımdan çıkmış ise rakip takıp korner atışı kullanır. Aynı durumun oyunun diğer paralel çizgilerinde görülmesi durumunda da elle kullanılan atış olan taç atışı ile oyuna devam edilir.

 

 

Ceza sahası dışındaki alanlada yapılan faullerde rakip takım serbest vuruş ile oyuna devam eder. Bu vuruşlar tek veya çift olarak yapılır. Rakip takımın kalesine, en son oyuncudan daha yakın olunması durumunda da ofsayt uygulanır ve oyun durdurulur. Hakemler 90 dakika sonunda oynanmayan süreyi uzatma dakikası olarak oynatabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...