Jump to content

Nasıl Voleybol Antrenörü Olunur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Hem erkekler hem de kadınlarda tercih edilen sporlardan birisi olan voleybol ulusal ve uluslararası alanda düzenlenen bir spor dalıdır. Voleybolcuların gerekli bilgileri öğrenebilmesi için bu alanda eğitim almış ve donanımlı voleybol antrenörlerinin olması gerekir.

 

 

Voleybol antrenörü olmak için ilk olarak Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde açılan voleybol antrenörlüğü yetiştirme kurslarına katılmak gerekir. Bu kurslara katılabilmek için de adayların en az yüksekokul mezunu olması gerekir. Bununla birlikte adaylarda en az 5 yıl süreyle üst liglerde voleybol oynamış olma şartı da aranır.

 

 

Voleybol antrenörü olabilmek için adayların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Görevin sürekli olarak yapılmasına engel olabilecek fiziki ve zihinsel hastalıkların olması durumunda bu kişilerin kursa katılması mümkün değildir.

 

 

Antrenörlük kurslarına katılacak olan kişilerin taksirli suçlar hariç olmak üzere herhangi bir ceza almamış olması gerekir. Düzenlenecek olan antrenör kurslarına başvuruların fazla olması durumunda milli voleybolculara, beden eğitimi ve spor meslek yüksekokulları mezunlarına ve sınıf öğretmenlerine öncelik verilir.

 

 

Voleybol antrenörlerine 5 ayrı kademede eğitim verilir. Birinci kademede eğitim görecek olan antrenör adaylarına başlangıç eğitimleri verilir. Burada antrenörlüğün temel ilkeleri ile ilgili bilgiler öğretilir.

 

 

İkinci kademede yer alan voleybol antrenörü adaylarına yardımcı antrenör seviyesinde eğitim verilir. Bu kişilerin en az iki yıl voleybol antrenörlüğü yapmış olması gerekir.

 

 

En az 3 bilimsel spor aktivitesine katılan ve 4 yıl boyunca yardımcı antrenör yapmış olan kişiler ise üçüncü kademede görev almaya hak kazanır. Bu aşamadan sonraki kişiler dördüncü ve beşinci kademeye geçmeye hak kazanır. 4 ve 5 yıl süreyle bilimsel spor aktivitesinde yer alan ve yardımcı antrenörlük yapan kişiler bu kademede eğitim alabilir. 5. kademenin ardından kursa katılan kişiler voleybol antrenörü olarak görev yapabilir. Küçükler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde görev alabilen voleybol antrenörleri sezon içerisinde yaptıkları görevleri belgeleri ile birlikte il spor müdürlüklerine teslim eder.

 

 

Kurslara katılan ve başarılı olan kişiler Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından volaybol antrenörü sertifikası almaya hak kazanır ve göreve başlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...