Jump to content

Yoga


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hindistan kökenli bir felsefe ve yaşam şekli olan yoga, kişilerin hem ruhsal hem bedensel olarak huzur bulmasını amaçlayan bir öğretidir. Buna göre kişinin huzur bulabilmesinin ilk adımı kendisini tanımasıdır. Her inançtan kişinin yaşamını iyileştirmek için kullanabileceği geçmişi binlerce yıla dayanan bir öğretidir.

 

 

Yoga öğrenmek için en iyi yöntem profesyonel bir eğitmen eşliğinde çalışmaktır. Yoga bazı temel tekniklerden oluşan bir egzersiz programı olarak görülebilir. Ancak bu teknikleri tam olarak uygulayabilmek için ilk adım doğru duruş ve doğru nefes alma tekniklerini uygulamaktır.

 

 

Yogada nefes alırken daima burun kullanılır. Burundan alınan hava, vücuda ''prana'' yani hayat enerjisi girmesini sağlar. Yüz, göz ve kulaklar gerilmeden, kaslar serbest bırakılır. Yerde, düzgün bir oturuş şekli alınır. Yanlış duruş, doğru nefes alıp vermeyi engeller. Duruşlardan sonra sırt üstü uzanılarak bazı gevşeme hareketleri yapılır. Tüm nefes ve fiziksel aktiviteler esnasında zihnin boşaltılması, pasif olması gerekir. Yogaya yeni başlayanların en çok şikayet ettiği konu önerildiği şekilde zihni susturamamaktır. Ancak bu zaman içinde kazanılacak bir yetenektir.

 

 

Yoga ile aklın güç kazanması ve bedenin rahatlaması amaçlanır. Bu nedenle egzersizlerin sakin ve aşırı güç harcanmadan, yorulmadan yapılması önemlidir. Ani hareketler denge kaybıyla beraber baş dönmesi gibi şikayetleri beraberinde getirir. Bu nedenle öğrencinin duruşlar arasında dengeli bir şekilde öğrenmesi gerekir.

 

 

Yoganın en temel duruşları asanalardır. Sanskritçe duruş anlamına gelen asana, uzun süreli rahat oturuş sağlamak için enerji merkezlerini harekete geçirmeyi hedefler. Asana hareketleri esnasında midenin boş olması, yeme-içmenin en az 3 saat önce kesilmiş olması gerekir. En iyi sonuç için sessiz, sakin ve havadar bir yerde yapılması önerilir.

 

 

Suhsana: Oturuş pozisyonudur. Sırtı dik tutarak, bağdaş kurulur. Eller her iki dizin üzerinde durur. Doğru nefes almayı ve vücudu tanımayı sağlar.

 

 

Köpek ve kedi: Omurilik esnekliğini artırmayı sağlar. Birbiri ardına yapılan iki pozisyondan oluşur. Eller ve dizler yere koyularak, sırt içten dışa hareket ettirilir.

 

 

Tadasana: Ayakta dik durulur. Çeşitli esneme hareketlerinden oluşur.

 

 

Uttanasana: Sırt ve bacakları esneten çeşitli hareketlerden oluşur.

 

 

Trikonasana: Sırtı esnetir, gövdeyi açar. Üçgen duruş olarak da bilinir.

 

 

Virabhadrasana: Kol ve bacakları güçlendirmeyi sağlar. Denge duygusunu geliştirir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Yoga 87 Yaşındaki Bir Kadının Duruşunu ve Hayatını Nasıl Değiştirdi?..

   Yoga 87 Yaşındaki Bir Kadının Duruşunu ve Hayatını Nasıl Değiştirdi?     Yoga hem zihninize hem de vücudunuza bakım yapan antik bir uygulamadır. Yoga yaşlı bir kadının hayatını değiştirdiyse, sizinkini de değiştirebilir!   Yıllardır, yaşın yeni şeyler öğrenmeye ve bazı disiplinleri uygulamaya engel olduğu iddia edilir. Herhangi bir sınır olmadan hayatlarını iyileştirmek isteyen insanlar, hayatın her döneminde daha iyi olmak için bir şeyler yapabileceğimizi bize gösterdiler.   Bunun yak

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Sırt Ağrısını Azaltan 4 Yoga Duruşu...

   Sırt Ağrısını Azaltan 4 Yoga Duruşu     Öne esneme   Bu hareket omurgadaki gerilmiş kasları esnetir ve merkezi sinir sistemini canlandırır.   Bunu nasıl yaparız?   - Yoga matında ayakta durun ve ayaklarınızı kalça genişliğinde açın.   - Dizlerinizi bükün ki gövdeniz bacaklarınızın üzerine yaslansın, uyluğunuz karın boşluğunuz ile hizalanıncaya kadar bükmeye devam edin.   - Ellerinizi yumruk yapın ve onları karşı dirseklerin köşelerine yerleştirin.   - Sırtınızı, boynunuzu ve b

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Depresyonunuzu Meditasyon Ve Yoga İle Birlikte Yenin.

   Yapılan yeni bir araştırmaya göre meditasyon ve aerobik birlikte uygulandığında depresyonu azaltmaya yardımcı oluyor. Çalışmada katılımcıların iki aylık bir süre boyunca haftada iki kez meditasyon ve aerobik yapmaları sağlandı. Hem zihin hem de beden üzerinde odaklanan bu çalışma sonucunda katılımcılarının depresyonunun yüzde 40 oranında azaldığı gözlemlendi. Meditasyon ve aerobik birlikte uygulandığında depresyonu azaltmaya yardımcı oluyor.Çalışmayı yürüten Dr Brandon Alderman, konuy

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Evinizi Yoga'ya Uygun Hale Getirmenin Yolları.

   İnternette yayımlanan online dersler, mobil uygulamalar ve DVD’ler sayesinde artık birçok kişi kendi evinde yoga/pilates/meditasyon yapabiliyor. Ancak evde yoga/pilates/meditasyon yapmadan önce bulunduğunuz ortamı hazırlamanız gerektiğini biliyor musunuz? İnsanın kendini rahat hissedebilmesi için öncelikle fiziki koşulların buna olanak tanıması gerekiyor. Bodrum katta bir spor salonunda yapılan egzersiz yerine doğal ışık altında yapılan egzersizin sirkadiyen ritmi düzenlemekte, konforu

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Yoga Meme Kanserine İlaç Gibi Geliyor...

   Yoga meme kanserine ilaç gibi geliyor     Yapılan araştırmalar yoganın, hastaların psikolojisini en üst seviyede tutmasını sağlayarak kanserli hücrelerde kemoterapinin etkisini artırdığını ortaya koydu   Erken tanının yaşamsal önem taşıdığı meme kanserinde radyoterapi uygulamaları, akıllı ilaçlar, genetik testler kadar; sportif aktivite, ideal kilo ve özellikle yoganın önemi her geçen gün artıyor.   Amerika'daki her kanser merkezinde hastaların tedavi takvimine mutlaka eklenen yoga, ha

   , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
 • Yeni Oluştur...