Jump to content

Voleybol Oynarken Nelere Dikkat Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Kadınlarda ve erkeklerde dünyanın en fazla tercih edilen sporlarından birisi olan voleybol takım oyunları içerisinde yer alır. 6 kişilik iki takım arasında oynana voleybolda takım disiplinin yanında bireysel performanslar da çok önemlidir. Her voleybol oyuncusunun maç öncesinde ve sonrasında dikkat etmesi gereken noktalar vardır.

 

 

Voleybol oynarken fiziksel anlamda ciddi bir efor sarf edilir. Bu nedenle müsabaka öncesinde dikkatli bir şekilde ısınma yöntemlerinin uygulanması gerekir. Düz koşu, manşet ve smaç çalışmalarının yanında açma ve germe çalışmaları ile birlikte kasların maça hazır hale getirilmesi sağlanır.

 

 

Voleybolda, rakipten gelecek olan servisler çok önemlidir. Manşet tekniği iyi olan sporcular dahi bazı durumlarda sert manşetlere karşı başarısız olabilir. Zor servis karşılamalarında vücudun mümkün olduğunca yükselmesi gerekir. Parmak uçlarında yükselme ile birlikte manşet yüksekliğinin ve zamanlamanın dikkatli bir şekilde ayarlanması gerekir. Servisler yeni kurallara göre parmak vuruşlarıyla da karşılanmaktadır. Bu durum her ne kadar alışılageldik bir hareket olmasa da zor durumlarda servis karşılamalarında kullanılabilir.

 

 

Oyun esnasında konsantrasyonun sağlanması gerekir. Bu nedenle her oyuncunun topa odaklanması önemlidir. Servis karşılarken ve servis atarken oyunun dikkatli bir şekilde izlenmesi sayı kazanılmasını sağlar. Servis atacak olan oyuncuların karşı takımda manşeti en kötü olan oyuncuyu isabet alması taktiksel bir unsur olarak dikkate alınabilir.

 

 

Voleybolda iyi bir savunma ile puan kazanılabilir. Bunun için rakibin ön sıra oyuncularının iyi analiz edilmesi gerekir. Bloğa yükselecek olan oyuncuların ve kademede yer alan pasör çarprazlarının konumu belirlenmelidir. Pasörün durumuna göre smaçlarda veya savunmada topun nereye düşeceği iyi izlenmelidir. Plase veya şutlarda rakip savunmayı bozmamak ve liberolara alan açmak gerekebilir.

 

 

Voleybolda koçların rolü oldukça fazladır. Taktiksel dizilişlerde hata yapmak rakibe puan verebilir. Bu nedenle her zaman kenardan gelecek olan talimatlara uyulmalıdır.

 

 

Temas yüksekliği voleybolda birçok oyuncunun yaptığı hata olarak görülür. Smaç vuracak olan oyuncuların file ile rakip oyuncu arasındaki mesafeye dikkat etmesi gerekir. Bazı durumlarda smaç rakip bloğundan dönebilir. Fileye çok yakın olmak rakibe sayının geçmesine neden olur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Çekim Yasasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

   1. SEVGİ. 2.iNANMAK 3. GÜVEN

   , Yer: Çekim Yasası

  • Aman Dikkat Edin...

   , Yer: Fıkralar

  • Dikkat! WhatsApp, 1 Ocak Tarihinden İtibaren...

   Dikkat! WhatsApp, 1 Ocak Tarihinden İtibaren... Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, 1 Ocak tarihi itibarıyla kritik bir karar aldı; yeni yılda artık bakın ne olmayacak? WhatsApp, sürekli getirdiği yeni güncellemelerle kullanıcılarına pek çok yeni özelliği bir arada sunuyor ve uygulamanın şu an dişli bir rakibi de yok. Rus rakibi Telegram, arkasından geliyor... Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp, bazı telefonlarda uygulamasının çalışmamasını ist

   , Yer: Cep Telefonu ve Tabletler

  • Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat!...

   Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat! "1 - Açıklanamayan kilo kaybı. Birçok insan diet yapmadan kilo verdiği için mutlu olur ancak açıklanamayan kilo kaybı (yaklaşık 5 kilo) veya ani iştah kaybı kanserin en yaygın belirtilerinin başında geliyor. Bu belirti özellikle pankreas, mide, gırtlak veya akciğer kanserinde görülüyor. 2 - İnatçı düşük ateş. Bu özellikle lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma kanserlerinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Düşük ateş 37.6 ile

   , Yer: Kanser

  • Afformasyon Metodu (Dikkat Affirmasyon Değil)

   Affirmasyon ( onaylama) nedir hepimiz biliyoruz. Gerçekleşmesini istediğimiz cümleleri tekrarlayıp bunları bilinçaltımıza inandırmaktır   Daha önce affirmasyonları kullandınız mı? Aynı cümleyi tüm gün boyunca tekrar tekrar söylemek sadece zihninizde kuşku uyandırır ve bilinçaltınız her söylediğiniz affirmasyonları reddeder.   Bilinçli zihin: “ toplumda kendime güvenli davranırım. Bilinçaltı zihin: Hayır aptal geçen sefer komik duruma düştüğün anı hatırla , tabiî ki kendine güv

   , Yer: Çekim Yasası

×
×
 • Yeni Oluştur...