Jump to content

Bilardo Oynarken Nelere Dikkat Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Bezle kaplı ve kauçuk minderler tarafından sınırlandırılmış düz bir masa üzerinde oynanan bilardo, kapalı mekan spor dallarındandır. Belli kurallar çerçevesinde topun istenilen hedefe uygun şekilde isteka ile doğru bir açıya ve hıza bağlı olarak kullanma yeteneğine ve bilgisine dayalı spor, cepli ve cepsiz bilardo olmak üzere iki temel gruba ayrılır. Cepli bilardo da amaç masa üzerindeki bant sınırlarında bulunan deliklere hedef topun sokulmasıdır. En çok bilinen cepli bilardo türleri arasında Amerikan bilardosu olarak da adlandırılan 8 top yanında, 14+1 ve snooker bulunur. Daha çok 3 top ve 3 bant çeşidiyle bilinen cepsiz bilardo da ise amaç oyunun kuralları çerçevesinde hedefteki toplara vurmaya ve puan kazanmaya yöneliktir.

 

 

Takım ya da bireysel olarak oynanabilen bilardo türlerinin kendi kuralları yanında oyunun genel olarak taşıdığı kurallar da mevcuttur. Tüm oyuncular her şeyden önce oyunun kurallarını bilmek ve bu kuralları uygulamak ile sorumludur. Oyunda açılış kura ya da atış ile belirlenir. Topu kısa banda yakın bırakan oyuncu top seçme ve oyuna başlama ya da başlatma hakkına sahiptir. Oyuncunun faul yaptığı durumlarda kazandığı sayı geçersiz sayıldığı gibi oyun hakkı diğer oyuncuya geçer. Oyunda faul olarak kabul edilen durumlar ise topların hareketi devam ettiği sırada yapılan vuruşlar, topa el, kol ya da kıyafet ile herhangi bir temas durumu, oynanan topun masa dışına çıkması ya da küpeşteye temas etmesi ve yanlış topla oynanmasıdır. Ayrıca oyuncunun rakibini rahatsız edici durumlardan kaçınması, oyuncuların hakem aracılığı ile iletişime geçmeleri ve komite tarafından belirlenen kurallara uyma zorunluluğu söz konusudur. Bilardo molaları 3 dakika olup mola hakları oyun sırasında hakem tarafından oyunculara bildirir.

 

 

Duruş, tutuş ve vuruş olmak üzere üç aşamalı bir unsura sahip bilardo sporunda, oyuncularda fiziksel zorlamalar çok fazla olmadığı için sakatlanmalar çok düşük ihtimaller taşır. Ancak yine de, oyuncuların verimli olabilmeleri ve istedikleri duruşu rahatça yapabilecek vücut pozisyonlarını sağlayabilmeleri açısından kol ve bacak kasılmalarına, eklem bölgelerinde oluşabilecek sorunlara karşı dikkatli olmaları gerekir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Aman Dikkat Edin...

   , Yer: Fıkralar

  • Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat!...

   Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat! "1 - Açıklanamayan kilo kaybı. Birçok insan diet yapmadan kilo verdiği için mutlu olur ancak açıklanamayan kilo kaybı (yaklaşık 5 kilo) veya ani iştah kaybı kanserin en yaygın belirtilerinin başında geliyor. Bu belirti özellikle pankreas, mide, gırtlak veya akciğer kanserinde görülüyor. 2 - İnatçı düşük ateş. Bu özellikle lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma kanserlerinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Düşük ateş 37.6 ile

   , Yer: Kanser

×
×
 • Yeni Oluştur...