Jump to content

Davul Çalmak Nasıl Öğrenilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Ritim çalgılarının temeli olan davul iki türe ayrılır. Bunlardan birincisi, folklörün temel enstrümanı olan, askı veya kemer ile omuza asılan ve bir halk çalgısı olan klasik davuldur. Diğeri ise bir batı enstrümanı olan ve bateri olarak da bilinen çok parçalı ve kompleks bir yapıya sahip davuldur.

 

 

Klasik davul kullanımı zaman zaman efor gerektirse de çalma zorluğu olarak ortalamanın altındadır. Davulun iki yüzü de deriden yapılır ve türü-kalınlığı genelde aynı olsa da istenirse farklı kullanım tercih edilebilir. Bir elde, çok kalın ve sert bir ağaçtan yapılan tokmak tutulurken, diğer elde ince ve esnek bir çubuk kullanılır. Gür ve kalın sesleri kalın tokmak yardımıyla, gücünü koldan alan sert darbeler şeklinde çıkarmak en bilinen tekniğidir. Genelde tek sayıda ve düz vuruşlar bu tokmağın vuruşlarından çıkar. Diğer tarafta kullanılan ince ve esnek olan çubuk ise daha ritmik ve tiz sesleri vermek için tercih edilir. Tokmağın iki vuruşu arasındaki süreyi dolduran, davulun gerçek ritmini yaratabilmesini sağlayan ve tamamen çalanın tercihine kalmış ritimler bu çubuk ile türetilir. Herhangi bir yazılı nota metodu bulunmasa da öğrenmesi gayet kolaydır. Bolca pratik yapmak yeterli olur.

 

 

Bateri ise aynı anda birkaç vurmalı parçanın birden kullanıldığı, teorisi bol ve kompleks bir enstrümandır. Bateri çalmaya başlamadan önce ritim türleri, hız çeşitleri, tam ve yarım nota vuruşları gibi temel teorik müzik eğitimini almak gerekir. Metronomu bulmak tabiriyle kastedilen, ritim vuruşlarını aksatmadan tam olarak zamanında verebilme yeteneğini kazanmak, öncelikli olarak yapılması gereken bir çalışmadır. Baget olarak isimlendirilen bir çift, değişik ağaç türü ve çapta olabilen çubuklar, enstrüman ile baterist arasındaki bağdır. Onlarca farklı baget alıştırması vardır ve bu alıştırmalar bileklerin ısınmasını ve kasların kontrolünü sağlar. Bu alıştırma literatürde "stick control" olarak geçer. Bu konularda yetkin olunduktan sonra baterinin başına geçildiğinde gerisi sadece pratik gerektirir.

 

 

Parça sayısının istenirse iki düzineyi bulabileceği bir enstrüman olan davulun temelde üç parçası bulunur. Bunlar "high-hat", "kick" ve "snare" parçalarıdır. Kick aslında bir klasik davuldur fakat el tokmağı yerine, ayak pedalı bulunur ve pedala basmak davul vuruşunu da beraberinde getirir. Klasik davulda olduğu gibi kick, ritmin sabit ve temel vuruşlarını verir. Snare ise tiz ses verir ve ritim geçişlerinde atak yaparken kullanılır. High-hat, birbiri üzerine kapalı iki adet çanak zilden oluşur. Bir pedal yardımıyla bu iki zilin arasındaki açıklık kontrol edilir ve türlü sesler çıkarılabilir. Temel parçaların kullanımını oturttuktan sonra tercihe göre ekstra perküsyon parçaları da davula eklenebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...