Jump to content

Mandolin Bakımı Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Ahşap ürünleri kullanılan enstrümanların sesleri daha kaliteli ve doyurucudur. Bu enstrümanlar aynı zamanda periyodik ve özenli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Korozyon, kullanımsal aşınmalar, tel ömrü, mekanik aksamlar gibi parçaların uzun süre boyunca işlevsel kalması için düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir.

 

 

Telli enstrümanlarda en kısa sürede yıpranan ve işlevselliğini kaybeden malzemelerden biri tellerdir. Titreşimin verdiği etki ve parmaklar ile mandolin sapı arasındaki sürekli sürtünmeden dolayı tellerin dış sarımları aşınır. Bu sürtünmeyi önlemenin bir yolu bulunmaz. Aşınan tellerin ses kalitesi zamanla düşmekle birlikte telin kopma ihtimali de tehlike yaratabilir. Tellerin eskimesi sorununa uygulanması gereken tek çözüm tüm telleri değiştirmektir.

 

 

Tel değişimi yaparken, tüm telleri yuvalarından çıkardıktan sonra ulaşılamayan ahşap yüzeyler ve tellerin altında kalan kısımları temizlemek gerekir. Özellikle sap kısmını ve perdelerin arasını, zamanla biriken deri parçaları ve çeşitli birikintilerden önce eski bir diş fırçasıyla fırçalayarak, sonra da hafif ıslak bez ve ahşap temizleyici yardımıyla parlatarak temizlemek yeterli olacaktır.

 

 

Sap kısmında tellerin bağlandığı kulakçıklar ve dişliler genelde metal aksamdan yapıldıkları için zamanla korozyona uğrarlar. Bunu gidermek için yine eski bir diş fırçasını kullanarak, metal kirini sökebilen spreyler ve kimyasallar yardımıyla temizlemek yeterlidir. Dişlilerin arasına birer damla makina yağı damlatmak ise kulakçıkların daha rahat dönmesini sağlayacak ve aynı zamanda aşınmayı önleyecektir.

 

 

Gövde kısmında ise tellerin altında kalan alanlarda genelde toz birikintileri görülür ve bunları temizlemek için telleri çıkarmak gerekir. Nemli bir bez ve ahşap temizleyici yardımıyla ovalayarak sürtmek yeterli olacaktır. Temizlik sürecinin ardından ahşap enstrümanlar için kullanılan yüzey parlatıcı yağlardan da faydalanılabilir. Gövde kısmındaki oyuklardan içeriye sıvı girmemesine dikkat edilmelidir. Gövdenin içi sıvıyı emerse kuruması çok zor olacaktır. Bu kısımdaki tozları temizlemek için yapılması gereken elektrikli süpürgelerin en ince ucunu kullanarak tozların emilmesini sağlamaktır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...