Jump to content

Cezayir Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Afrika'nın kuzey kısmında yer alan Cezayir, Akdeniz'e kıyısı olan ve doğusunda Libya, kuzeydoğu tarafında Tunus, batı bölümünde Fas, güneyinde Mali ve Nijer olan, bulunduğu kıtanın en büyük ülkesidir. Ülkenin başkenti yine aynı isimli şehirdir. Yönetim şekli, yarı-başkanlık sisteminin geçerli olduğu, cumhuriyettir.

 

 

Nüfusu, Temmuz 2015 verilerine göre, 39 milyon 542 bin kişidir. Nüfusun büyük bir bölümü Berberi ve Berberi-Arap kökenlidir. Resmi dili Arapça'dır. Fransızca eğitimde ve ticarette geçerli bir dil olarak (lingua franca) yaygın bir kullanıma sahiptir. Afro-Asyatik dillere ait olan Berberi dilleride kısmen kullanılır. Cezayir'in çok büyük bir bölümü Sünni Müslüman'dır. Hristiyanlar ve Yahudiler çok az bir oranda bulunurlar.

 

 

İklimi genel olarak kurak-yarı kurak olarak değişebilirken, ülkenin Akdeniz kıyıları boyunca sıcak ve kuru yazlar ile ılık ve yağışlı kışların egemen olduğu Akdeniz iklimi, güneye inildikçe ise çöl iklimi yüksek oranda görülür. Ülkede yüksek platolar gibi yükseltisi fazla olan yerlerde daha kurak olan soğuk kışlar ve sıcak yazlar yaşanabilir. Ayrıca Sirokko olarak adlandırılan Büyük Sahra çölünde oluşan ve Akdeniz'i geçerek Güney Avrupa'yı etkileyen rüzgarlar toz ve kum yüklü olup, özellikle yaz aylarında sıcaklığı yüksek seviyelerde arttırabilir. Ülke çoğunlukla yüksek platolara ve çöllere, dar ve süreksiz kıyı ovalarına sahiptir. En yüksek noktası 3000 m. yüksekliği ile Tahat Dağı'dır.

 

 

Cezayir, Dünya Bankası tarafından üst orta gelirli bir ülke olarak sınıflandırılır. Para birimi dinardır. Doğal kaynakları petrol, doğal gaz, demir cevheri, fosfat, uranyum, kurşun ve çinkodur. Ekonomisi ve ihracatı başlıca olarak petrol-petrol ürünlerine dayanan Cezayir, 1969'dan beri Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesidir. Ülkenin ekonomisi yapısı itibarıyle ülkenin sosyalist bağımsızlığını kazanmasından günümüze kadar devlet kontrollü sosyalist bir model olarak var olmaya devam eder.

 

 

Başkent Cezayir şehri hariç, nüfus sayısına göre en kalabalık ilk beş şehri Vahran, Konstantin, Sétif, Annaba ve Buleyde'dir. Özellikle kökenleri antik çağlara uzanan Vahran şehri, Endülüslüler'den İspanyollar'a, Osmanlılar'dan Fransızlar'a dek çok geniş bir yelpazede birçok uygarlığın etkisini taşıyan tarihi bir Akdeniz şehridir.

 

 

Cezayir yeşil, kırmızı ve siyah (diplomatik) pasaportlara 90 güne kadar vize istemez. Fakat umuma mahsus (bordo) pasaport kullananlardan vize istenmez.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...