Jump to content

Katar Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Orta Doğu'da batısında ve güneyinde Suudi Arabistan'ın, doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri'nin yer aldığı Katar, kıyıları Basra Körfezi ile çevrili bir yarımada ülkesidir. Ülkenin başkeni Doha'dır. Katar, üniter bir devlet olup yönetim şekli mutlak monarşidir.

 

 

Nüfusu, Temmuz 2015 verilerine göre, 2 milyon 194 bindir. Nüfusun yarıya yakın bir kısmı Arap kökenlidir. Aynı zamanda Hintli, Pakistanlı ve İranlılar da nüfusun kayda değer bir kesimini oluşturur. Resmi dili Arapça'dır. Ancak İngilizce kullanımına da rastlanır. Nüfusun büyük bir kısmı Müslüman'dır. Yaygın olan bir diğer din Hristiyanlık'tır.

 

 

Katar'da kışlar ılık ve kurak, yazlar ise çok sıcak ve nemli geçer. Ülkenin genel arazi şekli çoğunlukla düz bir yapıda olup, çorak çöllerden oluşur. Toz ve kum fırtınaları sıklıkla görülür. Sınırlı olan doğal su kaynakları sebebiyle büyük ölçekli deniz suyu arıtma tesisleri kurulmuştur. Ülkenin sınır uzunluğunun %85'ten fazlası kıyılarını (Basra Körfezi ile) oluşturur.

 

 

Ülkenin ekonomisi 1940 yılında Dukhan şehri yakınlarında petrol rezervlerinin bulunmasıyla büyük bir değişime uğradı. Sıvılaştırılmış doğal gaz, ham petrol üretimi ve arıtması, gübre, petrokimya, çelik takviye çubukları endüstrisi ve çimento sanayisi petrolün ve doğal gazın bulunmasıyla ülke çapında yıllar içinde gelişen diğer sanayi dalları olmuştur. Günümüzde ülke, kendi vatandaşları için yüksek standartlara sahip bir yaşam kalitesi sunabilir. Aynı zamanda Katar gelir vergisinin alınmamasının etkisiyle dünyadaki en düşük vergi oranlarına sahip ülkelerden biridir. 2013 rakamlarına göre ülkedeki işsizlik oranı %0.1'dir. Resmi para birimi ise Katar Riyali'dir.

 

 

Katar; Al Rayyan, Umm Salal, Doha, Al Khor, Al Wakrah, Al Daayen ve Madinat ash Shamal olarak adlandırılan 7 idari birime bölünmüştür. Bu birimler de, 2010 yılından itibaren, 98 bölgeye ayrılmıştır. Gezilebilecek yerlerin çoğu Doha şehrinde yer alır. The Pearl-Qatar (Katar'ın İncisi) isimli yapay ada, Souq Waqif (Vakıflar Çarşısı), bir amfitiyatrosu bulunan "Katara" ve İslami Eserler Müzesi başlıca turistik yerleri arasındadır.

 

 

Katar'da hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları ülkeye girişlerinde vizeden muaftırlar. Ancak umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri vizeye tabiidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...