Jump to content

İzlanda Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Volkanik bir ana ada ve onun çevresinde bulunan çok sayıda küçük adalardan oluşan İzlanda, Atlas Okyanusu'nda yer alan bir Avrupa ülkesidir. Grönland'ın güneyinde ve Britanya Adası'nın kuzeyindedir. En yakın komşusu olan Grönland ile arasında yaklaşık dört yüz kilometrelik mesafe bulunur.

 

 

İzlanda, tarihi tahminen 800'lü yıllara dayanan bir ülkedir. İlk keşfi Norveçliler tarafından yapılmıştır. Keşfin ardından ülkeye ilk yerleşimlerin başlaması yaklaşık yüz yıl sonra gerçekleşmiştir. İzlanda'ya ilk yerleşenlerin Vikingler olduğu yolunda güçlü kanıtlar olsa da kesinleştirilmiş bir bilgi bulunur. Ada, tarih boyunca özellikle Norveç ve Danimarka arasında sık sık el değiştirmiş ve politik sorunların oluşmasına neden olmuştur. İzlanda, İkinci Dünya Savaşı sırasında deniz yolu ulaşımında stratejik bir öneme sahip olmasından dolayı İngiltere ve Amerika himayesi altına girmiştir. Bugünkü İzlanda'nın resmi kuruluşu ancak 1944 yılında gerçekleşmiştir.

 

 

İzlanda, volkanik bir adanın üzerine kurulmuştur. Adada çok sayıda volkanik dağ bulunur. Volkanik dağların bir kısmı halen aktiftir. Arazi yapısı genel olarak engebelidir. Volkanik yapının doğal sonucu olan çok sayıda göle ve yeraltı sıcak su kaynağına sahiptir. İklim açısından bakıldığında Kuzey Kutbu'na olan yakın konumundan dolayı iklimi soğuktur. Ancak Gulf Stream Okyanus Akıntısı nedeniyle bulunduğu enleme göre iklimin daha ılıman yaşandığı söylenebilir. Avrupa'nın en geniş buzul alanı İzlanda'da olarak bilinir.

 

 

Reykjavik kenti İzlanda'nın başkenti ve en büyük şehridir. İzlanda'nın toplam nüfusu üç yüz binden biraz fazladır. Nüfusun tamamına yakını İzlandalı'dır. Çok az miktarda Kuzey Avrupa ülkesinden insan bulunur. Parlamenter cumhuriyet sistemi ile yönetilen İzlanda'da resmi dil İzlandaca'dır. Ülkenin resmi bir dini olmamasına karşın hakim inanç Hristiyanlık dininin Evangelist mezhebidir.

 

 

İzlanda, ekonomik açıdan son derece gelişmiş bir ülkedir. Ancak 2008 yılında meydana gelen krizden son derece etkilenmiştir ve halen toparlanma aşamasındadır. Ülkenin genel gelir kalemi hizmet sektörüdür. Özellikle finans sektörü son derece önemli bir yer tutar.

 

 

İzlanda, Türk vatandaşları için vize uygular. İzlanda'ya gitmek için Schengen vizesi almak gerekir. Vize işlemleri Ankara'da bulunan Danimarka Büyükelçiliği aracılığıyla gerçekleştirilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...