Jump to content

Filipinler Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Uzakdoğu Asya'da Filipinler Denizi ile Güney Çin Denizi arasında bulunan Filipinler doğusunda Vietnam'ın, batısında Pasifik Okyanusu'nun yer aldığı takımadalardan oluşan ülkedir. Ülkenin başkenti Manila şehridir. Yönetim şekli ise başkanlık sisteminin geçerli olduğu, cumhuriyettir.

 

 

Ülke genelinde tropikal deniz iklimi hakimdir. Mevsimsel düzeni, yerel dilde "tag-init", "tag-ulan" ve "tag-lamig" şeklinde adlandırılarak üçe ayrılmış durumdadır. Filipinler'de hava sıcaklığı mevsimine göre daha sıcak veya daha soğuk olabilse de 21 ve 32 derece arasında değişir. Ülkede Nisan-Kasım ayları arasında etkili olan mevsimlik rüzgarlar Kuzeydoğu Musonları, Ekim-Mayıs aylarında kendini gösteren mevsimlik rüzgarlar ise Güneybatı Musonları'dır. Temmuz-Ekim arası dönem yıllık sağanak yağışların en yoğun olduğu dönem olup, tayfunların da en sık rastlandığı süreyi kapsar.

 

 

Nüfusu, Temmuz 2015 verilerine göre 100 milyonun üzerindedir. Nüfusun büyük bölümü Tagaloglar (Filipinliler) ve Visayanlar'dan oluşur. Resmi dili Filipince (büyük oranda Tagalog diline dayanır) ve İngilizce'dir. Ancak yerli halk arasında konuşulan etnik dil sayısı ise 100-120 civarındadır. Filipinler resmi olarak laik bir devlet olsa da nüfusunun büyük bölümü Roman Katoliği'dir. Ülkede yaygın olan diğer bir din ise İslam'dır.

 

 

Filipinler'in başlıca ihracat ürünleri; yarı iletken ve elektronik ürünler, nakliye donanımları, kıyafet, bakır ürünleri, petrol ürünleri, hindistancevizi ve yağı, meyve çeşitleridir. Para birimi Filipinler Pezosu'dur. Ülkede şeker kamışı, hindistancevizi, pirinç, mısır, muz, manyok (tapyoka), ananas, mango bol miktarlarda yetiştirilir. Ekonomisinde en büyük payı hizmet sektörü oluşturur. Bunu hafif endüstri ve ardından tarım ürünleri izler. Filipinler yeni endüstri alanları yaratmaya çalışan bir politika izler.

 

 

Ülkenin, başkent Manile şehri hariç, nüfus sayısına göre en kalabalık şehirleri Quezon, Caloocan, Davao, Cebu, Zamboanga ve Antipolo'dur. Ulusal bayrağında üç yıldız, güneş ve de ulusal renkler olan kırmızı, beyaz, mavi ve sarı renkleri yer alır. Filipinler’in irili ufaklı onlarca adasından en bilineni ve turistik olanı Boracay Adası'dır. Adanın çevresi ve sahilleri beyaz kumlarla kaplıdır.

 

 

Filipinler bordo, yeşil, gri (hizmet) ve siyah pasaportlara 30 güne kadar vize verir. Vize süresini, Manila'da bulunan göçmenlik ofisinden 2 aya kadar uzatabilmek mümkündür.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...