Jump to content

Ukrayna Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Avrupa kıtasında yer alan Ukrayna, Avrupa ülkeleri içerisinde silahlı kuvvetler açısından en büyük ikinci ülkedir. Rusya, Polonya, Beyaz Rusya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova ile komşu konumundadır. Ayrıca Karadeniz'e ve Azak Denizi'ne de kıyısı vardır.

 

 

Ukrayna, eski Slav dilinde 'sınır ülkesi' anlamına gelir. Tarihinin milattan öncelere uzandığı bilinse de bu dönemlerle alakalı kaynak sayısı oldukça sınırlıdır. Tarih boyunca çok sayıda devlete ev sahipliği yapmıştır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği içerisinde ilk defa tam bağımsızlığını ilan etmiştir. 1941 yılındaki tam bağımsızlık ilanının ardından Sovyetler Birliği'nin dağılmasına kadar bu grup içerisinde yer almıştır. Günümüzdeki Ukrayna'nın resmi kuruluşu ise Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla aynı yıl olan 1991 yılında gerçekleşmiştir.

 

 

Kiev, Ukrayna'nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Ukrayna, yarı başkanlık sistemli üniter anayasal cumhuriyet olarak adlandırılan bir yönetim şekli ile yönetilir. Ülkede yasama, yargı ve yürütmenin birbirinden ayrılması olarak bilinen güçler ayrılığı ilkesi benimsenmiştir.

 

 

Ukrayna, oldukça büyük bir yüzölçümüne sahiptir. Sahip olduğu yüzölçümü ile tamamı Avrupa kıtasında olan ülkeler içerisinde ilk sırada yer alır. Topla nüfusu yaklaşık elli milyon civarındadır. Ukrayna'da resmi dil Ukraynaca olarak kabul edilmiştir. Ancak Ukraynaca'nın yanı sıra 18 farklı bölgesel dil konuşulur. Ukrayna halkı Slav ırkına mensuptur. Ülkenin büyük bir kısmını Ukraynalılar oluştursa da Ukrayna'da Rus ve diğer milletlerden insanların yaşadığı da bilinir. Ülkedeki yaygın inanç Hristiyanlık'tır. Kültürel açıdan bakıldığında halen Sovyet etkisi görülür.

 

 

Ülke, ekonomik açıdan Avrupa ülkeleri içerisinde ortalamanın hemen altında bir gelişmişlik düzeyine sahiptir. Kişi başına düşen yıllık toplam gelir sekiz bin dolar civarındadır. Ayrıca yaşam standartları farklılıkları mevcuttur. Ekonomik gelir kalemleri genel itibari ile doğal kaynaklara bağlıdır. Ukrayna önemli oranda kömür rezervine sahiptir. Ancak yetersiz teknoloji nedeniyle kömür rezervlerinden elde edilen gelir görece düşüktür. Ancak ülke gerek sanayileşme gerekse de teknoloji gelişimi açısından olsun gün geçtikçe ilerleme kaydeder.

 

 

Türk vatandaşlarının 60 güne kadar olan seyahatleri için vize işlemi uygulanmaz. Daha uzun seyahatler için İstanbul'da bulunan konsolosluktan vize başvurusunda bulunulması gerekir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...