Jump to content

Avustralya Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Güney Pasifik Okyanusu ile Hint Okyanusu arasında yer alan ve Tazmanya Adası ile çok sayıda küçük adayı da kapsayan Avustralya, Okyanusya bölgesinin en büyük ülkesidir. Ülkenin başkenti Canberra'dır. Ülke parlamenter sisteme sahip olup yönetim şekli anayasal monarşidir.

 

 

Nüfusu, Temmuz 2015 verilerine göre, 22 milyon 750 bindir. Nüfus, çoğunu İngilizler oluşturmak üzere, İrlandalılar, İskoçlar, İtalyanlar, Almanlar, Çinliler gibi farklı etnik grupları içeren çok uluslu bir yapıya sahiptir. Ulusal dil İngilizce'dir. Ancak günlük hayat içerisinde çok sayıda farklı dil duymak mümkündür. Avustralya'da devletin resmi bir dini yoktur. Nüfusunun dörtte biri Roman Katoliği'dir.

 

 

Ülke geniş yapısı nedeniyle farklı iklim tiplerine sahip olup genellikle yarı kurak bir yapıdan kurak bir iklime doğru değişkenlik gösterir. Güney ve doğu kesimleri ılıman, kuzey bölgeleri ise tropikal iklime sahiptir. İç kesimleri çöl iklimi özellikleri gösterip çevresi geniş otlaklarla sarılmış durumdadır. Kuzeydoğu kesimlerinde yer yer subtropikal iklim koşulları da görülebilir. Ülke genelinde sıklıkla düşük yükseltili platolara ve güneydoğusunda verimli ovalara sahiptir. Tarım bölgelerinin ancak küçük bir kısmı ekilebilir alandır. Geniş bölümü meralar şeklinde dağılmış durumdadır.

 

 

Madenciliğe dayalı ihracatı, bankacılık ve telekominikasyon sektörleri, imalat sanayisi de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelirlerini, serbest piyasa ekonomisiyle, dengeli bir şekilde üretebildiği için Avustralya refah seviyesi yüksek bir ülkedir. Para birimi Avustralya Doları'dır (AUD). Doğal kaynakları boksit, kömür, demir cevheri, bakır, kalay, altın, gümüş, uranyum, nikel, kurşun, elmas, doğal gaz ve petroldür. Ülke küresel kömür ihracatının % 29'unu elinde tutarak dünyanın en büyük kömür ihracatçısı konumundadır.

 

 

Ülkenin nüfus sayısına göre en kalabalık ilk beş şehri Sidney, Melbourne, Brisbane, Perth ve Adelaide'dir. Avustralya'da gidilebilecek popüler yerler arasında birer kıyı şehri olan Sidney ve Melbourne, Queensland eyaleti içerisinde yer alan Gold Coast ve dünyanın en geniş resif yatağına sahip Sidney sayılabilir. Ayrıca Avustralya çöl bölgesinde kumtaşından oluşmuş, dünyanın en büyük kaya parçası da denilen "Uluru" yine ülkede görülmesi gereken yerlerden birisidir.

 

 

Avustralya'da umuma mahsus, hususi, hizmet (gri renkli) ve diplomatik pasaport sahipleri vizeye tabiidir. Ancak vize işlem sürecinin büyük bir kısmı internet üzerinden yapılabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...