Jump to content

Makedonya Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Balkan yarımadasında, Güney Avrupa’da yer alan Makedonya’nın resmi adı Makedonya Cumhuriyeti'dir. Eski Yugoslavya'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden 7 ülkeden biridir. Komşuları; kuzeyinde Kosova ve Sırbistan, batısında Arnavutluk, güneyinde Yunanistan, doğusunda ise Bulgaristan’dır. Yüzölçümü 25.713 m² ‘dir.

 

 

Makedonya’nın başkenti Üsküp’tür. Önemli şehirleri arasında Üsküp, Manastır, Ohrid, Köprülü, Makedonya, Gostivar ve İştip sayılabilir. Para birimi Makedon Dinarı'dır. Resmi dili ise Makedonca'dır.

 

 

1991 yılında özerkliğine kavuşan Makedonya, genç bir cumhuriyettir. Yaşam şartları hızla iyileşmekte olup AB uyum sürecine girmiştir. Makedonya, cumhuriyetin ilanından önce Roma ve Osmanlı İmparatorlukları tarafından yönetilmiş, son olarak Yugoslavya himayesinde bulunmuştur. 22.050.000 nüfusa sahip ülkede nüfusunun büyük bir bölümümü Makedonlar oluşturur. Makedonlar'dan sonra sırasıyla Arnavutlar, Türkler, Romanlar, Sırplar, Boşnaklar ve Ulahlar gelir. Türklerin nüfusa oranı %25’tir. Makedonya’da en yaygın din Ortodoksluk olup, ikinci sırada Müslümanlık gelir.

 

 

Makedonya’nın simgelerinden sayılan Vardar nehri tek ve en büyük ırmağıdır. Ülkede 2000 metre rakımın üzerinde 16 adet dağ bulunur. Tektonik hareketlerin neden olduğu engebeli ve dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Ülkenin en yüksek dağı Korab Dağı olup 2.764 metre yüksekliğe sahiptir. Karasal iklim koşullarının yaşandığı ülkede, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuktur.

 

 

Makedonya’nın ekonomisi büyük oranda tarıma ve sanayiye dayanır. Ormancılık ve madencilik de ülke ekonomisinde önemli yere sahiptir. Verimli ovaları buğday, mısır, pamuk, tütün, susam, pirinç ve haşhaş gibi çok sayıda tarım ürününü yetiştirmek için elverişlidir. Dağlık kesimlerinde daha çok hayvancılık yaygındır. Domuz, koyun, sığır ve tavuk en çok yetiştirilen hayvanlar arasında yer alır. Çok sayıda göl bulunan Makedonya’da tatlı su balıkçılığı da gelişmiştir. Ülke topraklarından çıkarılan başlıca madenler gümüş, bakır, çinko, alçıtaşı, demir, kireçtaşı ve kurşundur. İncekarasu Nehri üzerinde yer alan santrallerden elektrik enerjisinin sağlanır. Türkiye’ye ve diğer AB ülkelerine oranla Makedonya’da yaşam standartları daha ucuzdur.

 

 

Türkiye’den Makedonya'ya gidişler için vize istenmez. Ulaşım kara yolu ve hava yolu ile sağlanır. Makedonya- İstanbul arası kara yolu ile 850 km’dir. Ülkenin toplam karayolu uzunluğu 10.591 km’dir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...