Jump to content

Romanya Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Avrupa'nın güneydoğusunda yer alan Romanya, güneyinde Bulgaristan'ın, kuzey ve kuzeydoğusunda Ukrayna'nın bulunduğu ve kıyıları Karadeniz ile çevrili ülkedir. Ülkenin başkenti Bükreş'tir. Romanya, yarı başkanlık sisteminin geçerli olduğu bir parlamenter cumhuriyettir.

 

 

Nüfusu, Temmuz 2015 verilerine göre, 21 milyon 666 bindir. Nüfusunun büyük çoğunluğu Romen'dir. Nüfus yapısı içerisinde az sayıda da olsa Ukraynalı, Macar ve İtalyan kökenli etnik bir kesim yer alır. Resmi dili Rumence'dir. Romanya laik bir devlet yapısına sahiptir. Ancak halkın büyük bir kısmı Doğu Ortodoks Kilisesi'ne bağlıdır.

 

 

Dört mevsimin yaşanabildiği Romanya, ılıman kuşakta yer alıp karasal bir iklime sahiptir. Sis ve yoğun kar yağışıyla geçen bulutlarla kaplı kışları soğuktur. İlkbahar mevsimi kısa bir süre ile kendisini gösterir. Yazları ise sık sık sağanak yağışlar görülmekte olup zaman zaman güneşli geçebilir. Sonbahar mevsimi ise uzun sürelidir. Yıllık sıcaklık ortalaması güneyde 11 derece ve kuzeyde 8 derece civarındadır.

 

 

Ekonomik gücünün yarıya yakın bir kısmını, 2014 verilerine göre, hizmet sektörü oluşturur. Endüstrisi ve tarım sanayisi geri kalan kısmı kapsar. Ülke topraklarının %60'ı tarım arazisi olup bu toprakların da %40'ı ekilebilir durumdadır. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, şeker pancarı, ayçiçeği tohumu, patates ve üzümdür. Ülkenin doğal kaynakları ise petrol, kereste, doğal gaz, demir cevheri ve tuzdur. Endüstrisini elektrikli makine ve cihazlar sanayi, tekstil ve ayakkabı sanayi, hafif makine sanayi, otomobil montaj, madencilik, kereste sanayi, inşaat malzemeleri, metalurji, kimya ve gıda işleme sektörleri ve petrol arıtma sanayisi oluşturur. Romanya'nın resmi para birimi Rumen Leyi'dir.

 

 

Romanya'nın, başkent Bükreş hariç, en kalabalık şehirleri Kaloşvar, Temeşvar, Yaş, Köstence ve Craiova'dır. Turizm, ülke ekonomisine önemli bir katkıda bulunur. Karadeniz kıyısında yer alan Köstence şehri özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık bir nüfusa ulaşır. Ülkenin gezilecek belli noktaları arasında başkent Bükreş'te yer alan Parlamento Sarayı, Stavropoleos Kilisesi, Erdel'de (Transilvanya) muhteşem bir doğa manzarasının eşlik ettiği Transfagarasan Otoyolu ve Braşov-Sinaia bölgesinde yer alan Peleş Kalesi sayılabilir.

 

 

Romanya'da umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri vizeye tabidir. Ancak diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri, altı aylık süre içerisinde üç ayı aşmamak şartıyla, vizeden muaftırlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...