Jump to content

Kalkan Nasıl Avlanır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Türkiye'de en çok Karadeniz bölgesinde yaşayan kalkan yassı şekle sahip, büyük ve lezzetli bir balık türüdür. Karadeniz’in dışında Ege ve Akdeniz diğer yaşama alanlardır. Kalkanlar kıyıdan 15-70 metre uzaklıkta beslenir. Dipte bulduğu canlı ufak balıkları ve yengeçleri yiyerek beslenir. Etinin lezzetiyle sevilen ve değerli balık türlerinden biridir.

 

 

Kalkan balığı denizin dibinde, kumların arasında yaşayan bir balıktır. Avlanabilmesi için kalkana benzeyen, yassı şekle sahip yemlerin özel olarak hazırlanması gerekir. Kalkan yemi için mutlaka taze yem kullanılmalıdır. Yemler taze ya da yeni tutulmuş kraçe, istavrit, hamsi ya da kefalden hazırlanabilir. Kullanılacak balık ortadan ikiye kesilerek, fleto hazırlanır gibi yassı bir görünüm alması için ayrılır.

 

 

Kalkan avı için özel oltalar kullanılır. Bu oltalara dip oltası adı verilir. Dip oltasının misina uzunluğunun en az 40 metre olması gerekir. Misinanın uzun tutulmasının nedeni yemin dibe kadar ulaşmasını ve kalkanın menziline girmesini sağlamaktır. Oltanın ucuna takılacak iğne adedi genellikle isteğe göre ayarlanır. En çok kullanılan iğne takımı 3’lü iğnedir.

 

 

Kalkan yılın hemen hemen her ayı yakalanabilir. Ancak en lezzetli olduğu aylar Aralık ve Ocak ayları arasındadır. Kıyıdan kalkan avlamak isteyenler için en uygun zamanlar, kalkanların yumurtlama zamanlarıdır. Kalkalar yumurtlamak için kıyıya yakın yerlere yumurta bırakmaya gelir ve kıyıdan tutulmaları kolaylaşır.

 

 

İğnelere yem takıldıktan sonra, dip oltası hızlı ve güçlü bir şekilde denize savrulur. Misina tamamen bittiğinde olta, tercihen sabitlenmiş bir düzeneğe saplanır. Oltanın dalgaların etkisiyle sürüklenmemesi için kuma sağlam bir şekilde oturtulması gerekir. Bu şekilde hazırlanan oltalar, birbirine en az 15 metre aralıklar verilerek istenilen sayıda olta dizilebilir. Oltaların 15 metreden daha kısa mesafelerde dizilmesi, dalgaların etkisiyle misinaların birbirine karışmasına neden olabilir. Bu nedenle minimum mesafeye dikkat edilmesi önemlidir. Kuma saplanan düzeneğe küçük bir çan koymak balığın geldiğini anlamanın en kolay yollarından biridir. Ancak yavru kalkanlar yeme geldiğinde oltada çok fazla titreşime neden olmaz. Bu yüzden sadece çana güvenmemek, ara sıra oltayı çekerek kontrol etmek gerekir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...