Jump to content

İstavrit Nasıl Avlanır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Türkiye'nin tüm denizlerinde yetişen bir balık olan istavrit yılın hemen her döneminde avlanabilen, ekonomik değere sahip bir balık türüdür. İnce dişlere, iri gözlere ve derin çatallı bir kuyruğa sahip olan istavrit göçmen bir balıktır. En lezzetlileri Marmara ve Karatenizden avlanır. Marmara istavriti ortalama 15 cm, Ege istavriti ise 30 cm’dir. Karadeniz’in doğu kesimlerinde boyları 50 cm’ye erişir. Sarı kuyruk ve sarıkanat türleri sularımızda en çok bulunan başlıca istavrit türleridir.

 

 

İstavritler hava sıcaklıklarının azalmasıyla birlikte, sonbaharda sürüler halinde Karadeniz’den Marmara’ya inmeye başlar. Havaların ısındığı mayıs ayından itibaren tekrar Karadeniz’e döner. İstavrit her mevsim yakalanabilmekle birlikte en lezzetli olduğu aylar ekim ve şubat ayları arasıdır.

 

 

İstavrit nasıl avlanır?

 

 

İstavrit avlanması oldukça kolay bir balık türüdür ve çok özel teknikler gerektirmez. Kıyı balıkçılığında 10 ya da 15 iğneye sahip çapari takımları ile tutulur. İğnelerin ucunda floş adı verilen parlak ipek parçaları yer alır. Su altında floşların hareketi, istavritler tarafından yiyecek olarak algılanır ve balığın kolayca oltaya gelmesi sağlanır.

 

 

İstavrit tutmak için kullanılacak çapariyi balıkçılar kendileri hazırlayabileceği gibi balık malzemeleri satan işletmelerden ya da oltacılardan kendileri satın alarak dizebilir. Ya da tüm malzemeleri tamamen hazır olarak satın alabilirler. İstavritte uzmanlaşmak isteyen kişilerin köstek dizmeyi öğrenmesi faydalıdır. Köstek, balık iğnesinin oltaya bağlanmasını sağlayan birkaç karış uzunluğundaki kıl veya misina parçasıdır.

 

 

İstavrit Karadeniz kıyısı boyunca tüm illerde, Boğaz hattında, Marmara ve Ege kıyılarından tutulabilir. Kıyıdan ya da tekneden olta ile avlanabilir. Çapariye isteğe göre kurşun ya da şamandıra takılabilir. Kurşun kullanılacaksa yaklaşık 100 gram ağırlığındaki bir kurşun yeterlidir. Çapari ile istavrit avlarken genellikle at çek tekniği kullanılır. Kullanılacak iğnenin rengi önemli olmayıp, floşlarda genellikle yeşil renk tercih edilir. Diğer renkler arasında istavritin en çok dikkatini çeken renk yeşildir.

 

 

Çapari dışında en çok kullanılan diğer bir yöntem ise sıyırtmadır. Her iki tarafında da kurşun olan bir fırdöndü kullanılır. Misinanın ucuna silikon yem takılır ve at çek yapılarak istavritin dikkati çekilmeye çalışılır. İstavritin yeme gelebilmesi için çekme esnasında yavaş davranmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...