Jump to content

Çinekop Nasıl Avlanır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Avcı bir balık türü olan çinekop, lüfer balığının 10 ila 15 cm uzunluğa erişmiş halidir. Karadeniz’de yumurtadan çıkar. Karadeniz’den Marmara’ya ulaşıncaya kadar yaklaşık 10-15 cm uzunluğa gelir. Yavru çinekoplara defne yaprağı adı verilir. Gelişimine göre aldığı isimler sırasıyla defne yaprağı, çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana ve sırtıkaradır. Avcı bir balık türü olup henüz 3 cm uzunluğundayken bile hamsilere saldırabilir.

 

 

Çinekop eylül ve ekim aylarında Karadeniz'den çıkarak Marmara'ya gelir. Boğaz'dan giriş yapar. Burada bir süre kaldıktan sonra Çanakkale’ye doğru gider. Bu nedenle avlanma süresi oldukça kısadır. Eylül ayından aralık ayına kadar Karadeniz ve Marmara'da avlanır. Yağlı ve oldukça lezzetli bir balıktır.

 

 

Çikonop balığı farklı yöntemler kullanılarak avlanabilir. Çinekop avcılığında başlıca yöntemler çapari, yemli, ağ ve rapaladır. Çinekop çaparileri genellikle orta boy iğnelerden ve tüylerden oluşur. Beyaz tüy, baykuş tüyü, ördek tüyü çaparilerde en çok kullanılan tüylerdir. Çapari ile çinekop avlarken sürekli at çek yapmak ve balığın bulunduğu yer anlaşılıncaya kadar yavaş hareket etmek gerekir.

 

 

Yemli takım kullanarak çinekop avlamak, tüylü çapariye göre daha kolaydır. Çinekop avcı bir balıktır. En çok beslendiği balıklar arasında kraçe ve istavrit yer alır. Taze kraçe ve istavrit karşı koyamadığı yemlerdir. En iyi yem taze balıklardan hazırlanır. Yem kullanırken dondurulmuş ya da bayat balık kullanılması av şansını düşürür. Olta takımında kraçe ve istavrit fleto olarak kesilir ve çift iğneye takılarak kullanılır. Bu yöntem, genellikle kıyı balıkçılığı ya da küçük tekne balıkçılığında tercih edilir.

 

 

Rapala ile çinekop avı tüylü ve yemli takımlara kıyasla çok daha zordur. Rapala ile çinekop avlarken 5-7 cm arasında, kraçe ya da istavrite benzeyen rapalalar kullanılır. Rapalanın derinlere inmesi için takılan kurşunun da orantılı olarak ağır olması gerekir. Kurşun fırdöndünün başladığı yere takılır ve 1.5 metre uzunluğunda misina ayarlanarak ucuna rapala bağlanır.

 

 

Amatör balıkçılar için ağ kullanarak çinekop balığının yakalanması neredeyse im kansızdır. Ağ yöntemi büyük balıkçı teknelerinde tercih edilir. Çinekop balığının en verimli av zamanları, sabahın ilk ışıkları ve akşam güneş battıktan sonradır. Çinekop hava karanlıkken avlanmayı sever. Bu nedenle gün ışığında çok fazla hareket etmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...