Jump to content

Peru Nasıl Bir Ülkedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Resmi adı Peru Cumhuriyeti olan Peru, Güney Amerika kıtasının batı kıyısında bulunan bir ülkedir. Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Bolivya ve Şili ile kara komşuluğu bulunan Peru'nun Büyük Okyanus'a da kıyısı vardır.

 

 

Peru köklü bir tarihe sahiptir. Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda ülkenin bilinen tarihinin milattan önce yirmi bin yıllarına kadar uzandığı görülmüştür. İnka Uygarlığı'nın bulunduğu topraklar üzerinde kurulmuş olan Peru'da o döneme dair kalıntılar halen mevcuttur. Ülke Amerika kıtasının keşfi ile Avrupalılar tarafından ele geçirilmiş ve çok uzun süre çeşitli Avrupa devletlerinin himayesinde kalmştır. Günümüzdeki Peru 1821 yılında ilan edilen anayasa ile kurulmuş kabul edilir.

 

 

Ülke üniter devlet başkanlık sistemi ve anayasal cumhuriyet rejimi ile yönetilir. Ülkenin resmi dili İspanyolcadır. Çoğunluğu yerli olmakla birlikte Avrupalılar ve Siyahilerden oluşan yaklaşık 30 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapar. Ülkenin kabul edilmiş resmi bir dini bulunmaz. Peru, coğrafi açıdan üç farklı bölgeden oluşur. Bölgelerin her birinin iklimi birbirinden tamamen farklıdır. Bu durum bitki örtüsünde de ciddi farklılıklar oluşturmuştur.

 

 

Peru ekonomik açıdan bakıldığında gelişmekte olan bir ülkedir. Ülke ciddi bakır ve altın rezervlerine sahiptir. Ancak bu madenlerin işlenmesi genellikle yabancı şirketler tarafından yapılmaktadır. Tarım ve balıkçılık Peru'nun önemli gelir kaynaklarındandır. Kahve üretimi Peru'nun en çok gelir elde ettiği alanların başında gelir. Ülkede ciddi bir kayıt dışı ekonomi mevcuttur. Özellikle uyuşturucu madde üretimi ve satışı ülke genelinde oldukça yaygın bir şekilde gerçekleştirilir.

 

 

Turistik açıdan zengin bir ülkedir. Köklü bir tarihe sahip olmasından dolayı kültür turizmi yapmak için oldukça uygun bir ülkedir. Ayrıca farklı kültürlerin bir arada olmasından dolayı da farklı etkinlikler yapılabilir. Okyanus kıyısında yer alan uzun plajları ile deniz turizmi için de uygun bir ülkedir. Peru Türkiye'den uzun bir uçak yolculuğu ile ulaşılabilecek bir konumdadır.

 

 

Peru Türkiye vatandaşları için vize uygulamaz. Ancak vize uygulanmayan süre 90 güne kadardır. 90 günden kısa seyahatler için geçerliliği olan bir pasaport yeterli olurken daha uzun seyahatler için vize almak gerekir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...