Jump to content

Ücretsiz Avukat Hakkından Kimler Yararlanabilir?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Adli yardım, kendisinin ya da ailesinin geçimini sağlayamayacak olup zor durumda olan kişilere dava açmaları, ya da davalı konumunda maruz kalmaları halinde baroların adli olarak atama yaptığı bir hukuki destektir. Ücretsiz avukat yardımından yararlanmak için, adli yardım bürosundan tayin isteyen kişiler, herhangi bir hukuk davası ya da hukuki bir dava açmak istemeleri veyahut bu davalarda davalı konumunda olmaları; kendileri ya da ailelerinin geçimini sağlayamadıklarına dair belgelendirmeleriyle, avukatlık hizmetinden faydalanılabilir. Bu şekilde başvuruda bulunduktan son atanan avukat ve kişi arasında bir anlaşma imzalanır.

 

 

Bunun yanında kamuya yararlı dernek ve vakıflarda aynı şekilde zor durumda olduklarını belgelerle kanıtlamaları halinde, adli yardım bürosundan avukat tayini isteyebilirler. Yabancı uyruklu kişilerin adli yardımdan yararlanabilmesi için, yaşadığı ülkenin “karşılıklılık” anlaşması olması gerekir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, yabancı uyruklu kişinin; bir hukuk davası veya bir icra davasının muhatabı olması gerekir. Hukuk davası olarak; ticaret mahkemeleri nezdinde bir dava olabilir, aile ve asli hukuk mahkemelerinde görülen davaları kapsamaktadır. Yine bunun yanında kişi, bir suç işlemişse; böyle bir durumda adli yardım bürosundan değil, CMK(Ceza Mahkemeleri Kanunu) kapsamında barolardan savunma desteği alınabilir.

 

 

Kişiler bu yardımdan faydalanmak için; davayı yaşadıkları yere yakın olan bir baroya başvurabilirler. Böyle bir durumda; ikametgâh adresinin olduğu yerdeki baro olması gerekli değildir. Kişiler barolara şahsen başvurabilirler. Baroya başvururken istenen belgeler; ikametgâh belgesi, fakirlik belgesi istenir. Bu belgelerin verilmesinden sonra avukatlardan biriyle bir ön görüşme yapılacaktır. Bu ön görüşmede kişinin vereceği bilgiler doğrultusunda bir form doldurulacaktır. Formda; kişinin geliri, gayrimenkul ve menkul durumlarını sorgulayan; sorular yer almaktadır. Tüm bu bilgilerin sonrasında olumlu bir kanaat oluşursa, adli büroya kayıtlı avukatlardan birinin ataması yapılır. Kişinin istediği bir avukatı seçme gibi bir imkânı bulunmamaktadır. Ama önceden bir dava süreciyle kalıp, yardım aldığı avukatın tekrar atanmasını talep edebilir. Ancak son karar yine adli yardım bürosunundur. Barodan avukat ataması yapıldıktan sonra; avukat, yardım isteyen kişiyi aramaz; kişinin avukatı araması gerekecektir. Bu durum göz ardı edilmemelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...