Jump to content

Terfi Konuşması


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Terfi, şirket personelleri için oldukça önemli bir başarıdır. Kariyer gelişimi açısından terfi almak maddi ve manevi olarak birçok getiri sağlamaktadır. Terfi almak kadar bu isteği patronlara veya üstlere bildirmek de önemlidir. Doğru konuşma teknikleri ve zamanlamaları dikkatli bir şekilde belirlenmelidir.

 

 

Terfi konuşma aşamasına gelmeden önce ilk olarak kişinin bu terfiyi hak edip etmediğini bilmesi gerekmektedir. Kişilerin terfi alacakları pozisyonda eksiksiz bir şekilde görevleri yerine getireceği konusunda herhangi bir şüphesi olmamalıdır. Bu nedenle kişisel inanç ve yeterlilik terfi sürecinde bilinmesi gereken unsurlardır. Terfi alacak personelin kendisini çalıştığı süre içerisinde ispatlamış olması gerekmektedir.

 

 

Eski pozisyonunda yeterli başarıyı sağlayan ve kendisini üstlerine kabul ettiren kişilerin terfi alması çok daha kolay olabilmktedir. Terfi konuşmasında üstlerin sizin hakkınızda bilgi sahibi olması psikolojik olarak çok önemli bir rahatlama sağlamaktadır. Tüm bu olumlu durumlara rağmen terfi konuşması zamanlama olarak iyi belirlenmeli ve konuşulacak konu net bir şekilde ortaya konulmalıdır.

 

 

Terfi konuşması yapmadan önce şirketin finansal konumu incelenmeli ve buna göre bir konuşma zamanı seçilmelidir. Zor zamanlar geçiren ve personel çıkarma sürecinde bulunan bir şirkette terfi konuşması yapmak yanlış bir davranış olabilmektedir. Terfi konuşmaları şirketin durumuna göre zamanlama olarak ayarlanmalıdır.

 

 

Terfi konuşmalarında üstlere karşı son derece saygılı bir tutum sergilenmelidir. Konuşmanın amacı net bir şekilde ortaya konulmalıdır. Konuşma esnasında aşırı özgüvenli veya aşırı özgüvensiz bir tutum sergilenmemelidir. Ne istediğini bilen ve kariyer hedefini net bir şekilde ortaya koyan bir konuşma yapılmalıdır.

 

 

Terfi konuşması esnasında o zamana kadar elde edilen ve alınacak görevde elde edilmesi planlanan başarılar dile getirilmelidir. Üstleriniz, terfi alacağınız pozisyonda o görevi eksiksiz bir şekilde yerine getireceğinizden emin olmalıdır. Bu nedenle ikna edici ve etkileyici bir konuşma yapılmalıdır.

 

 

Terfi konuşması için şirkette belirli bir süre geçirmek çok önemlidir. Ayrıca işle paralel olarak elde edilen başarılar, sertifaka ve sınav puanları gibi durumlar terfi almasını sağlayan somut veriler olabilmektedir. Bu nedenle terfi almak isteyen kişilerin kendilerini olabildiğince fazla şekilde geliştirmesi gerekmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...