Jump to content

Klasik Gitar Çalmak Nasıl Öğrenilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Tüm gitar türlerinin temeli olarak kabul edilen klasik gitar öğrenmeye yeni başlayanlar açısından zor bir müzik aletidir. İyi bir eğitmenle uygulamalı olarak çalışmak ve bol pratik yapmak teknik anlamda klasik gitarda ilerlemeye imkan tanırken kişi kendi imkanlarıyla da klasik gitarı öğrenebilir. Ancak klasik gitar öğreniminde ilk adımları kapsayan doğru tutuş ve parmakların doğru olarak kullanımı çok önemlidir. Teknik anlamda yapılacak yanlışlar alışkanlık oluşturduğunda geriye dönüşü çok zor olduğu için tek başına öğrenmenin bir risk olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bir diğer önemli nokta da klasik gitarda nota eğitimidir. Genellikle klasik gitar eğitimi nota eğitimi ile birlikte paralel gideceği için kişinin tek başına öğrenmek konusunda yeterli bir donanıma sahip olup olmadığını değerlendirmesi gerekir.

 

 

Klasik gitar öğreniminin ilk aşaması gitarın doğru olarak tutulması ve klavye üzerinde notaları tam olarak verebilmek açısından parmak geliştirme egzersizleridir. Doğru tutuş pozisyonu klasik gitarı verimli bir şekilde kullanmayı sağlar. Sandalyeye tam olarak oturmak yerine ucuna oturarak sol elin tam olarak rahat kullanılabilmesi için pedal yardımıyla ya da sağ ayak üzerine atılmış şekilde sol ayak yukarıda tutulmalıdır. Alt kavis sol bacak üzerine açılı bir şekilde yerleştirilmekle birlikte titreşimi engellememesi, sesin daha canlı çıkması için bacak üstüne oturtulmamalıdır.

 

 

Doğru bir tutuş pozisyonundan sonra klasik gitarda ikinci aşama parmakların ve bileğin konumudur. Klasik gitarda sağ el tellere vururken sol el klavyede notalara basar. Sağ elde kalın teller başparmak yardımıyla çalınırken, serçe parmağı dışındaki diğer parmaklar ince teller üzerine yerleştirilir. Baş parmak hareketi diğer parmaklardan farklı olarak yukarıdan aşağıya doğrudur. Baş parmak kullanımında dikkat edilecek nokta tele vuruş yaptıktan sonra aşağıya doğru bakmamalıdır. Parmaklar ise eklem yerlerinden bükülerek kasılmadan kullanılmalı ve tırnak ya da parmağın uç kısımları temas halinde olmamalıdır. Avuç içi, gitarın hava boşluğuna bakacak şekilde bilek hafif şekilde dışa doğru bükülmeli, asla gitar gövdesi üzerine dayanmamalıdır.

 

 

Klasik gitarda sol el bileği düz olarak tutulmalı, parmaklar eklem yerlerinden kırılarak başparmak kırılmadan ve klavyenin doğrudan üst kısmından destek almayacak şekilde gitarın klavye arkasına dayandırılarak tutuşu sağlamlaştırmalıdır. Sol elde tellere tam olarak basmak sesin doğru çıkması ve kırılmaması için önemlidir. Bu nedenle parmak uçları tellere dik olarak basmalı ve eklem yerleri asla tellerin üzerine basacak şekilde ters yönde kıvrılmamalıdır.

 

 

Gitarı doğru tutuş ile sağ ve sol el doğru şekilde kullanımından sonra hem klavye üzerindeki notaları kavrayabilmek hem de tellere doğru olarak vurabilmek için parmak egzersizleri çok önemlidir. Sık sık yapılacak parmak egzersizleri ile gerekli pratik donanım kazandıktan sonra basit arpej çalışmalarına geçilmelidir. Aşamalı bir şekilde zamanla yeni donanımlar ve teknikler kazandıracak ilerleme sağlanmalıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...