Jump to content

Pyramos Ve Thisbe


Önerilen Mesajlar

[h=2]Bir zamanlar bembeyaz olan kara dut meyvesinin renginin değişmesi bu öyküyle ilişkilendirilir. Gencecik iki sevgilinin ölümünü Shaskpear'e ilham kaynağı olmuş mitolojik öykülerdendir.[/h]mitoloji-kahramanlari-pyramos-ve-thisbe-14555.jpg

 

Piramos (pyramos) ve Tisbe (thisbe). kraliçe Semiramis'in çevresini surlarla çevirttiği Babil kentinde birbirine bitişik iki evde komşu olarak yaşıyorlardı. Piramos çok yakışıklı bir delikanlıydı. Tisbe de Doğu'nun en güzel kızıydı.

Yakışıklıkta rakip tanımayan Pyramos ile Doğu'nun güzellerini gölgede bırakan güzelliğe sahip Thisbe, Semiramis’in ülkesinde birbirlerine aşık iki gençti.

Birbirlerine bitişik evlerde doğup büyümüşler, çocuk yaşlardan itibaren birbirlerine gönül vermişlerdi. Yaşları büyüdüğünde evlenmeye karar verdiler ancak aileleri buna izin vermedi.

Onları birbilerine uygun görmüyorlardı. Ve görüşmelerine engellemeye çalıştılar ama iki sevgili ne yapıp edip görüşmenin bir yolunu buldular.Evleri ayıran duvarda küçük bir yarık vardı. Bu yarığı ikisinden başka kimse bilmiyordu. Her gün aynı saatte orada buluşur gizlice o yarıktan doğru konuşur birbirlerine güzel sözler fısıldar aşklarına karşı çıkan ailelerinden yakınırlardı. Bir gün birlikte kaçmaya karar verdiler. Ayrı ayrı evlerinden çıkıp Ninus’un mezarının başında buluşmaya karar vermişlerdi.

Kararlaştırdıkları gece Thisbe karanlıktan yararlanıp gizlice evden kaçtı ve uzun bir yürüyüşün ardından Ninus’un mezarına ulaştı ve kararlaştırdıkları gibi Pyramos’u ağacın altında beklemeye koyuldu. Fakat tam o sırada ağaçların arasından ağzında henüz parçaladığı bir hayvanın kan lekesiyle dişi bir arslan çıkageldi. Thisbe korkuyla kaçarak uzaklaştı ve yakındaki bir mağaraya gizlendi. Kaçarken başındaki tülü düşürmüş ancak geri dönüp almaya cesaret edememişti.

Arslan derede susuzluğunu giderdikten sonra tekrar ormana dönüyordu ki yerde Thisbe’nin eşarbını gördü ve kanlı dişleriyle parçaladı.

Randevu yerine biraz geç gelen Pyramos arslanın yerde bıraktığı izleri görünce içine bir korku düştü ardından sevdiğinin parçalanmış kanlı tülünü fark etti ve korkusu acıya dönüştü. Göz yaşları içersinde Thisbe’nin tülüne sarıldı, sevdiğinin haksız ölümü onu kahretmişti. Bu acıya dayanamıyarak kınından bıçağını çıkardı ve sevdiğine kavuşabilme umuduyla bıçağı tam göğsüne sapladı ve kanı yere aksın diye ölmeden bıçağı geri çıkardı.

Thisbe korkudan titremesine rağmen Pyramos’u daha fazla bekletmemek için yavaşça mağaradan çıktı ve randevulaştıkları ağacın olduğu yere gitti. Orada sevdiğini görmeyi umarken onun kanlar içindeki vücudunu görünce aklı başından gitti Sevgilisine sarılıp hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı ama artık Pyramos için çok geçti. Thisbe önce kanlı bıçağı ardındanda parçalanmış tülü gördü.

Sevgilisinin arslan tarafından öldürüldüğünü zannedip kendisini öldürdüğünü anlamıştı. Yerdeki kanlı bıçağı alıp sımsıkı sapına yapıştı.

Eğer Pyramos sevgisi uğruna ölümü göze aldıysa o da buna layık olmalıydı. Bıçağı havaya kaldırıp hızla göğsüne sapladı, cansız vücudu Pyramos’un vücudunun üzerine kapanmıştı.

Yarasından fışkıran sıcak kanlar tüldeki dut ağacının beyaz meyvalarını boyadı. Ağacın kökleri de kanı bünyesine çekmişti .Bundan dolayı dut ağacının meyvaları mor renk aldı. Kara dutun rengini alış öyküsü de mitolojiye göre böyledir.

Tanrılar bu iki sevgilinin başlarından geçenlere o kadar üzüler ki onların aynı yerde yatmalarına hiç değilse ölümde birlikte olmalarına karar verdiler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...