Jump to content

Honir


Önerilen Mesajlar

Odin ve Lothur ile birlikte Hoenir; Kelt Mitolojisine göre ilk insanları yaratan Tanrılardır. İlk iki insan olarak erkek Ask ve kadın Embla yaratılmıştır.

 

mitoloji-kahramanlari-honir-39090.jpg

Honir (Hœnir), Germen mitolojisine gö­re Aesir tannlar grubundandır ve baştanrı Odin’in kardeşidir.

Hayli yakışıklı olduğu ve belirtilir ve ona parlak tanrı da denilirdi.

Sessizliği ve hızlı hareket kabiliyetiyle ünlüdür. En ünlü özelliği uzun bacakları olmasıdır. Uzun bacakları sayesinde tavşan gibi hızlı şekilde hareket edebilemektedir.

Ancak karar verme konusunda aynı hıza sahip değildir, hatta bu konuda bir kaplumbağadan daha yavaş davranmaktadır. Kısacası karar verme kabiliyetine sahip değildi ve yeteneksiz­liğinin yanı sıra sürekli birilerine akıl danışma ihtiyacı başını ağrıtmaktadır.

honir.jpeg

Odin ve Lothur ile birlikte Hoenir; Kelt Mitolojisine göre ilk insanları yaratan Tanrılardır. İlk iki insan olarak erkek Ask ve kadın Embla yaratılmıştır.

Ynglinga Destanında adı Bilge Tanrı Mimir ile birlikte tanrılar arası ateşkes için rehine olarak gönderildiklerinden söz edilmektedir.

Aesir Tanrıları ile Vanir Tanrıları arasıdandaki savaş sonrası ateşkes imzalanır. İki tann grubu arasındaki savaştan sonraki banş döneminde, Honir, Mimir ile birlikte; kardeşi Odin tarafından iyi niyet göstergesi olarak Vanir tanrılannın yanında yaşamaya gönderilir. Vanir tanrıları da onlara karşılık Aesir'e Njord ve Freyr'yi gönderirler.Ancak Vanir Tanrıları için tam bir hayal kırıklığı olur..Çünkü hangi konuda olursa olsun, iş karar vermeye geldiğinde, Honir arkadaşı bilge Mimir'e karar danışır ve ona sormadan karar veremez. Bu durum Vanir tannlannı çok kızdım. İbret olsun diye Mimir’i öldürürler ve kafasını Aesir'e ge­ri gönderirler.

Ancak kimi mitoloji yorumcularına göre Honir'in sessizliği aslında zekiceydi ve bilgelik işaretiydi.

Hoenir, tek kaldıktan sonra Odin'e verdiği istihbaratlarla, büyük yarar sağladı.

Ragnarok savaşında mağlup olmayan Hoenir, daha sonra yeni dünyada hükümdar oldu.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...