Jump to content

Adapa


Önerilen Mesajlar

Sümer krallar listesinde Adapa ilk kral olarak gösterilir. Kral olarak şehri yönetmesinin yanı sıra, baş rahip ve şifacıdır. Hz. Adem'in Mezopotamya mitolojilerindeki simgesidir.

mitoloji-kahramanlari-adapa-88036.jpg

Adapa (Oanes ve Alulim), Mezopotamya inançlarında ilk insandır. Özellikle de Sümer Babil mitolojisinin bilge adamı ve ilk insanıdır. Akadca'da Adapa, adam, "erkek insan" anlamına gelir.

Hz. Adem inancıyla özdeştir. İnsanlığa Tanrının verdiği bilgileri ve konuşmayı Adapa'nın öğretenin inanılırdı. Konuşmayı öğreten Adapa, medeni yaşamın temellerini de atmıştır.

Adapa'nın Tanrı Enki tarafından (Sümerlerde EA tarafından) yaratıldığına inanılırdı, zamanla Enki'nin oğlu olarak efsanelerde yer almıştır.

Sümer krallar listesinde Adapa ilk kral olarak gösterilir. Adapa Eidug şehrinin kralıydı. Kral olarak şehri yönetmesinin yanı sıra, baş rahip ve şifacıdır.

Baştanrı Adapa’ya bilgelik ve basiret dahil sayısız yetenek vermiş ancak ölümsüzlük vermemiştir.

Mitolojilerde yer alan efsanelere göre; Adapa tanrısal soydan gelen bir fanidir. Za­manının çoğunu İran Körfezi’nin sularında balık tutarak geçirir.

Bir gün güney rüzgârı o kadar kuvvetli eser ki Adapa’nm kayı­ğını alabora eder ve onu denizin derinliklerine gönderir. Adapa öfkelenir ve rüzgârı lanetleyerek onun esmesini yasaklar.

Balıkçı teknesini devirdiği gerekçesiyle Güney Rüzgârı'nın kanatlarını kırınca cennetin ve tanrıların tanrısı olan Anu'nun önünde hesaba çekilmesi gerekir.

Olan bi­teni duyan büyük tanrı Anu bir ölümlünün bu kadar büyük bir güce sahip olmasına sinirlenir. Adapa’yı sarayına çağırır ve ona ölüm yiyeceği vererek ölülerin ülkesine göndermeyi planlar.

Ancak Ea (Enki), Anu’nun planını duymuş, ona Anu ve onunla birlikte yaşayan tanrıları nasıl ya­tıştıracağını anlatmıştır. ve Adapa’yı baş tanrı­nın ikram ettiği hiçbir şeyi yiyip içmemesi konusunda uyarmıştır. Bu öğüt onu Anu'nun gazabından korur ama ne var ki ölümsüzlüğe kavuşmasını da engelleyen bir sebep olur.

Bir gün Adapa'nın önüne ölümsüzlüğü elde etme şansı çıkar, ancak Adapa reddeder. Tanrı Anu'nun huzuruna çağrılır. Hüküm verileceği gün, öteki tanrılar onu tutarlar ve yumuşayan Anum, ölümsüzlük yiyecek ve içeceğini getirtir. Adapa bunları da almak istemez.

Ada­pa, Ea’nm öğüdünü öyle harfiyen yerine getirir ki Anu ona ölüm yiyeceği yerine yaşam yiyeceği ikram eder. Ancak Adapa, Ea’nm uyarısını hatırlayarak yiyeceği ge­ri çevirir. Anum, şaşırıp nedenini sorar. Adapa şöyle yanıtlar: "Bir başkası yemeyeceksin, içmeyeceksin" ... Anum, bu cevaba kızıp Adapa'nın yeryüzüne atılmasını emreder. Ve Adapa bu şekilde ölümsüz olma şansını kaçırmış olur.

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...