Jump to content

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Dünya Barışına Katkıları


Melâl

Önerilen Mesajlar

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Barışı Destekleme Harekâtlarında Aldığı Görevler

 

Dünya barışının korunmasına yönelik olarak Birleşmiş Milletlerin barışı koruma faaliyetlerine Türkiye’nin katkısı, tugay seviyesindeki bir birlikle Kore Savaşı’na katıldığı 1950 yılında başlamaktadır. Türkiye, Kore’de 1950 -1953 yılları arasında dönüşümlü olarak toplam 15.000 personel görevlendirmiştir.

 

Kıbrıs Barış Harekâtı

 

Kıbrıs 1571 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedildi. 1877 - 1878 Osmanlı - Rus Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin zor durumda kalmasından yararlanan İngiltere, geçici olarak Kıbrıs’a el koydu. Ancak I. Dünya Savaşı sırasında İngiltere adayı tamamen işgal etti. 1960 yılına kadar İngiliz hâkimiyetinde kalan Kıbrıs bu tarihte uluslararası bir anlaşma ile Kıbrıs Devleti olarak bağımsızlığını kazandı. Bu devlet Türk - Rum ortak devletiydi. Ancak Rumlar 1963 yılında bu ortak devleti yıktılar. Bu tarihten itibaren Rumlar adadaki Türklere saldırılarda bulundu. Terör örgütü EOKA adadaki Türklere saldırarak katliamlar yaptı.

 

Bunun üzerine 20 Temmuz 1974 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri adaya bir harekât düzenledi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekâtı 1959 yılında Türkiye, İngiltere ve Yunanistan arasında yapılan Zürih Antlaşması’nın III. maddesine dayanıyordu. Bu anlaşma ile üç devlet Ortak Kıbrıs Devleti’nin devamlılığını garanti altına alıyordu. Türk ordusu adada düzenlediği “Barış” harekâtı ile Kıbrıs Türklerini Rum saldırılarından kurtardı. Türk ordusu, hâlen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görev yapmaktadır.

 

Aşağıda Türk Silahlı Kuvvetlerinin dünya barışına katkıları gösterilmiştir.

 

1974/Kıbns - Uluslararası hukuktan doğan garantörlük hakkını kullanma

1992/Somali - Somali halkını iç savaşın olumsuz etkilerinden koruma

1993/Bosna - Hersek - Boşnakları Sırp ve Hırvat zulmünden koruma

1997/Arnavutluk - Arnavutluk'ta iç karışıklıkların yaşanması

1999/Kosova - Kosova'daki iç karışıklıkların silahlı çatışmaya dönüşmesi

2001/Makedonya- Makedonya'da iç karışıklıkların yaşanması

2002/Afganistan - Afganistan’da iç karışıklıkların yaşanması

2006/Lübnan - Lübnan'da iç savaş yaşanması

 

Somali’de Birleşmiş Milletler Harekâtı

 

Türk ordusu, Somali’de düşmanlıkların durdurulması ve insani yardım harekâtı için güvenli bir ortam sağlanması amacıyla “Ümit Operasyonu” adı altında gerçekleştirilen insani yardım ve barışı koruma harekâtına 02 Ocak 1993 - 22 Şubat 1994 tarihleri arasında 300 kişilik bir bölükle katılmıştır. Somali’deki barış gücünün komutanlığını belirli bir süre bir Türk korgenerali yapmıştır.

 

Bosna - Hersek

 

Bosna - Hersek’te insani yardım harekâtı için emniyetli bölgeler oluşturulması ve korunması amacıyla kurulan Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne katılım için Türkiye tarafından yapılan talep 22 Mart 1994’te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmıştır. Türk ordusu 04 Ağustos 1993 - 20 Aralık 1995 tarihleri arasında 1400 kişiden oluşan alay seviyesinde bir görev kuvveti ile Bosna - Hersek’te görev almıştır.

 

Bosna - Hersek’teki savaş Dayton Barış Antlaşması ile sona ermiştir. Dayton Barış Antlaşmasının uygulanması görevinin NATO’ya verilmesi üzerine Türk Barış Gücü takviye edilerek tugay seviyesine çıkarılmıştır. 2004 yılında yapılan düzenlemelerle Türk tugayı tabur seviyesine düşürülerek görevine devam etmiştir.

 

Arnavutluk

 

Arnavutluk’taki olaylar üzerine, bu ülkeye yapılacak insani yardımın güvenle dağıtılabilmesi maksadıyla; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 28 Mart 1997 tarihinde 1101 sayılı kararı almış ve AGİT (Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı)’e yetki devre¬derek, İtalya’nın liderliğinde çok uluslu bir güç oluşturulmasını kararlaştırmıştır.

 

Türkiye oluşturulan çok uluslu güce; 16 Nisan - 01 Ağustos 1997 döneminde 759 kişiden oluşan bir Deniz Piyade Tabur Görev Kuvveti ve karargâhta görevli 20 subay/astsubay (toplam 779 personel) ile katılmıştır.

 

Afganistan

 

11 Eylül 2001’de ABD’de gerçekleştirilen terörist saldırılardan sonra Birleşmiş Milletler bünyesinde ABD liderliğinde oluşturulan Koalisyon Kuvvetleri Afganistan’da harekât düzenlemektedir. Bu harekâtın amacı Taliban ve El Kaide örgütleri ile mücadele etmektir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 10 Ekim 2001 tarihinde Anayasa’mızın 92. maddesi uyarınca aldığı 722 sayılı karar ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afganistan’da görev alması konusunda hükümete izin vermiştir. Hükümet tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisinin bu kararı doğrultusunda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afganistan’da görev almasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı çıkarılmıştır. Bu karar çerçevesinde Türk ordusu 2002 yılından bu yana Afganistan’da görev yapmaktadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Kuran'da Düz Dünya

   Bu konuda onlarca makale yayınlandı, yazıldı, çizildi. Tv programları, Youtube'da konuya ilişkin sözde hep çürütülen yüzlerce videolar mevcut. Bu sefer İslami kesimi ayrılığa iten bu konuya Kuran-ı Kerim'i ele alarak yazalım. İslam kitabında dünya küre değil düz olarak geçmektedir. Makalenin devamında ayetleri ve tefsirlerini tek tek yazacağım. Bunları da diyanetin sitesinden ekleyeceğimi en başta belirtirim. Bakalım Kuran'da dünya hangi şekildeymiş göreceğiz! Çünkü birisi çıkıp Kurana göre "dün

   , Yer: Diğer Din ve İnanışlar

  • Bir Solukta Evren Ve Dünya Tarihi / Jeremy Black, Ian Crofton

   Bilim baş döndürücü bir hızla gelişirken dünya tarihinin canlıların evrimiyle ve canlıların evriminin de evrenin oluşumuyla çok yakından ilintili olduğu apaçık ortaya çıkıyor. İnsanın ve uygarlığın doğuşu ile gelişimini iyi anlayabilmek için evrenin nasıl meydana geldiğini, yıldız ve gezegenlerin nasıl oluştuğunu, Dünya’nın neden yaşamın ortaya çıkmasına elverişli koşullara sahip olduğunu kavramak gerek. Bir Solukta Evren ve Dünya Tarihi’ni aşağıdaki konu başlıkları altında okuyacaksınız:

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Zalim Dünya

   Hep duyardım bu sözü de ... Ölümün verdiği çaresizlik ve acı devam ediyor bugün 38. Gün babamın sesini duymadım😔  Benim al yanaklı çiçek gibi babam toprak oldu gidip o mezarı açıp babama doya doya sarılmak istiyorum ölüyorum hergün ölüyorum işte yaşadığımız dünya işte bu kadar zalim bu dünya.  Okuyanlar nolur bana sabır için dua edin acıdan hergün ölüyorum ah babam ah benim güzel babam 

   , Yer: Serbest Kürsü

  • Dilenci Kılığına Giren CNN Türk Muhabirine Ahlaksız Teklif!

   Dilenci kılığına giren CNN Türk muhabirine ahlaksız teklif! CNN Türk muhabiri Sema Akbulut, İstanbul’un 5 farklı semtinde 1 saatte 82 lira topladı. Bu deneyi gündüz vakti yapmasına rağmen ahlaksız teklifler aldığını anlatan Akbulut, "Kucağımda bebek olmasına rağmen bir erkek gelip ‘Benimle beraber olur musun?’ diye sordu. Başka bir kadın yaklaşıp yüzümü okşadı ve ‘Çok güzelsin, daha çok para kazanabileceğin işler var’ dedi" diye konuştu. 24 Aralık 2019, Salı

   , Yer: Haberler ve Gündem

  • 100 Objede Dünya Tarihi / Neil Macgregor

   İnsanlık tarihi, bizler bu dünyada izimizi bırakmak, hayranlık uyandırmak ve hayatımızı kolaylaştırmak için yeni şeyler yarattıkça yazıldı. 100 Objede Dünya Tarihi, bizden önceki medeniyetlerden günümüze şans eseri ulaşan objeleri geçmiş yaşamlara ışık tutan birer prizma gibi kullanarak tarihe yepyeni bir kapı aralıyor.   British Museum’un eski yöneticisi Neil MacGregor, alanında çığır açan bu kitabında insanlığın şaşırtıcı dönüm noktalarından ve icatlarından hareket ederek tarih boyunca m

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

×
×
 • Yeni Oluştur...