Jump to content

Alabalık Nasıl Avlanır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yüksek rakımlı ve bol oksijenli temiz tatlı sularda sıklıkla bulunan alabalıklara yerleşim yerlerinden uzakta rastlanır. Bu sebeple alabalığın avlanma süreci deneyimli balıkçılar tarafından bir nevi terapi olarak kabul edilir. Ondan fazla türü bulunan alabalığın, sadece deniz alabalığı türü hariç, hemen hemen hepsi bahsedilen koşullar altında tatlı sularda, derelerde, akarsu ağızlarında yaşayabilir.

 

 

Güçlü ve de sezgileri kuvvetli bir balık olan alabalığın avlanmasında tatlı su avcılığı için özel olarak üretilmiş kamış ve makineler kullanılmalıdır. Ayrıca at-çek türü için uygun kamışlar bulunmalıdır. Çünkü bu balıklar aynı zamanda kaşığa veya sahte yeme de gelirler.

 

 

Av için doğal yemli ya da yapay yemli olta takımları kullanılabilir. Alabalıklara çeşitli doğal yemler olarak kara veya su böcekleri, çeşitli ufak balık türleri, balık yumurtaları kullanılabilir. Buradan anlaşılabileceği gibi alabalık etçil bir balıktır. Bu balık türü için doğal yemle kullanılan olta tipleri şamandıralı oltalar, seyyar iskandilli oltalar gibi çeşitli versiyonlar olabilir.

 

 

At-çek oltalarda kullanılan döner olta kaşıkları (bir marka olan "meps" veya "kelebek olta" isimleriyle de bilinir) en sık rastlanan yapay yem kullanma metodudur. Dönen kısmın rengi ve yapısı, her bölgenin kendi yaşam alanındaki böceğe uygun olmalıdır. Bunun sebebi balığın oltayı daha rahat tanımasına olanak vermektir.

 

 

Avlanmak için kıyıya fark edilmeden yaklaşmak ve yem bırakılacak noktanın uzağından yemi bırakmak gerekir. Burada asıl atlanmaması gereken nokta balığa kesinlikle görünmemektir. Bu yüzden giyilen kıyafetlerde doğa rengine yakın, yeşil rengin hakim olduğu tonlar tercih edilebilir. Ayrıca alabalık sıklıkla akıntıya ters yönde kaçtığından akıntı yönünde olta atmakta yarar vardır. Kullanılan misina çapı için uygun ölçü 0.20-0.25 olabilir. Daha kaliteli misina markalarında daha ince kullanımlar da mümkündür. İğne seçiminde 6 veya 8 numara iğne kullanımı doğru olacaktır. Olta takımı kullanımında 20'lik veya 30'luk küçük makaralı bi makine ve 180-240 cm arası esnek bir kamış kullanımı tercih edilir. Uzun kamışlar bir artı olarak görünse de çeşitli yerlerde sıkıntı çıkarıp bir handikap oluşturabilir. Alabalık için en uygun avlanma dönemi sonbaharın sonu ve kış aylarının ilk dönemleridir (Kasım, aralık, ocak ayları).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...